Odliczenia wydatków na nabycie akcji i obligacji Skarbu Państwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 listopada 1994 r. Ministerstwo Finansów Odliczenia wydatków na nabycie akcji i obligacji Skarbu Państwa.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi odliczania od dochodu wydatków związanych z objęciem akcji (udziałów) w spółce pracowniczej, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.), odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem podlegają wydatki, do limitu określonego w tym przepisie, przeznaczone m.in. na objęcie akcji (udziałów) w spółce tworzonej w celu oddania tej spółce do odpłatnego korzystania, na podstawie przepisów o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstwa lub zorganizowanych części mienia przedsiębiorstwa.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych odsyła w tym miejscu do uregulowań zawartych w przepisach ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 51, poz. 298 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, organ założycielski, (...) może zlikwidować przedsiębiorstwo państwowe w celu:

1) sprzedaży przedsiębiorstwa lub zorganizowanych części mienia przedsiębiorstwa,

2) wniesienia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części mienia do spółki,

3) oddania na czas oznaczony do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub zorganizowanych części mienia przedsiębiorstwa.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 26 ustawy ust. 1 pkt 10 zezwala na odliczenie od dochodu wydatków przeznaczonych na nabycie akcji (udziałów) w spółce tworzonej w celu oddania jej do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa. Chodzi zatem o sposób prywatyzacji przewidziany w pkt 3 ust. 1 art. 37 ustawy o prywatyzacji p.p.

Nie mogą natomiast być odliczane od dochodu wydatki na objęcie akcji (udziałów) w spółce przejmującej majątek zlikwidowanego przedsiębiorstwa państwowego w drodze zakupu (art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy o prywatyzacji p.p.), lub do której zlikwidowane przedsiębiorstwo lub mienie takiego przedsiębiorstwa jest wnoszone jako aport (art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy wyżej powołanej).

Opublikowano: S.Podat. 1996/10/47