NUS-PDI-415/15/2004/AJ - Śmierć wspólnika spółki jawnej a obowiązek ustalenia dochodu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 maja 2004 r. Urząd Skarbowy w Lublińcu NUS-PDI-415/15/2004/AJ Śmierć wspólnika spółki jawnej a obowiązek ustalenia dochodu

Pytanie podatnika

Czy istnieje obowiązek ustalenia dochodu w oparciu o art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku śmierci wspólnika dwuosobowej spółki jawnej oraz na kim spoczywa obowiązek ustalenia i zapłaty zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych za miesiąc luty 2004 r., w sytuacji gdy zmarły przed śmiercią wybrał metodę jej obliczania w oparciu o art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

W dniu 22 lutego 2004 r. zmarł wspólnik dwuosobowej spółki jawnej. W swoim testamencie jako spadkobierców wyznaczył swoich rodziców. Spółka zgodnie z § 14 umowy będzie dalej prowadziła działalność gospodarczą i w związku z powyższym zdaniem Państwa nie zachodzi obowiązek ustalenia dochodu z remanentu likwidacyjnego, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie następuje likwidacja działalności gospodarczej.

Ponadto zdaniem Państwa zaliczka za miesiąc luty 2004 r. winna wynikać ze stosownej decyzji organu podatkowego, określającej jej wysokość i termin zapłaty.

Biorąc pod uwagę postanowienia art. 58-85 kodeksu spółek handlowych oraz stan faktyczny sprawy, zdaniem tutejszego organu podatkowego w przypadku śmierci wspólnika dwuosobowej spółki jawnej następuje likwidacja tego podmiotu. W związku z powyższym pociąga to za sobą obowiązek ustalenia przez żyjącego wspólnika dochodu w oparciu o art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (do wysokości posiadanego przez tego wspólnika udziału w spółce) z którego ustala się podatek w wysokości i na warunkach określonych w art. 44 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z art. 24 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,

2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,

3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,

4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

W kwestii ustalenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych przypadającym za okres od 1 stycznia 2004 r. do 22 lutego 2004 r. organ podatkowy w oparciu o art. 104 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyda decyzję, w której określi wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy lub wysokość nadpłaty.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl