NS/PD-2/41171/2/06 - Opodatkowanie renty otrzymywanej z Austrii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 maja 2006 r. Izba Skarbowa w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu NS/PD-2/41171/2/06 Opodatkowanie renty otrzymywanej z Austrii.

Pytanie podatnika

Czy zasadnym jest opodatkowanie podatkiem dochodowym w Polsce dochodu uzyskiwanego z tytułu renty zagranicznej z Austrii po zmarłym mężu?

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 07.04.2006 r. wniesionego na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. z dnia 30.03.2006 r. znak PDOF/4115/11/06 stwierdzające nieprawidłowość stanowiska podatnika zawartego we wniosku z dnia 06.02.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania renty zagranicznej - Dyrektor Izby Skarbowej w K. odmawia zmiany zakwestionowanego postanowienia.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 06.02.2006 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. o zajęcie stanowiska w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych renty zagranicznej z Austrii, którą otrzymuje Pani i dwie małoletnie córki po mężu. We wniosku tym poddaje Pani w wątpliwość zasadność opodatkowania w Polsce podatkiem dochodowym dochodu z tytułu renty uzyskiwanej z Austrii. Pani zdaniem od tego dochodu nie powinien być pobierany podatek w Polsce.

Postanowieniem z dnia 30.03.2006 r. znak xxx Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. stwierdził, że stanowisko to jest nieprawidłowe, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami dochód ten podlega opodatkowaniu w Polsce.

Na postanowienie to wniosła Pani zażalenie z dnia 07.04.2006 r., w którym nie zgadza się z opodatkowaniem w Polsce renty zagranicznej z Austrii, która otrzymuje Pani i dwie małoletnie córki po mężu. Ponadto w zażaleniu podaje Pani iż renta, która przysługuje Pani i małoletnim córkom ma charakter odszkodowania i zadośćuczynienia. Zdaniem Pani renta ta ma charakter renty socjalnej, a nie rodzinnej. Ponadto podaje Pani iż z decyzji, które otrzymała Pani od Firmy Ubezpieczeniowej Austrii dokładnie wynika, iż mąż Pani objęty był ustawą o Ubezpieczeniach Socjalnych.

Rozpatrując zażalenie Dyrektor Izby Skarbowej w K. stwierdza co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Powyższą umowę należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska - stosownie do art. 4a powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W niniejszej sprawie ma zastosowanie umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów i majątku podpisana w Wiedniu dnia 2 października 1974 r. (Dz. U. Z 1975 r. Nr 24, poz. 129), która została zmieniona umową pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisaną w Wiedniu dnia 13 stycznia 2004 r. (Dz. U. z dnia 10 listopada 2005 r. Nr 224 poz. 1921). Stosownie do jej uregulowań zawartych w art. 18 (tytuł Emerytury i renty) - z uwzględnieniem postanowień artykułu 19 - renty, emerytury i inne podobne wynagrodzenia wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z tytułu wcześniejszej pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, w którym odbiorca emerytury ma miejsce zamieszkania.

Z powyższego zapisu jasno wynika, iż renta otrzymywana z Austrii wypłacana osobie mającej zamieszkanie w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a oraz dochody, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Rozpatrywany dochód z renty nie jest wymieniony w powołanych przepisach o zwolnieniu z podatku.

Wśród źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia w art. 10 ust. 1 między innymi emeryturę i rentę, przez które rozumie się łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych, pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych art. 12 ust. 7 tejże ustawy.

W katalogu zwolnień wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest zwolnienia z podatku dochodowego renty rodzinnej, po zmarłym małżonku. W sytuacji tej nie znajduje również zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który odnosi się do odszkodowań otrzymanych na podstawie przepisów polskiego prawa, a więc świadczenia uzyskane z tytułu wypadku przy pracy na terenie Austrii nie są w Polsce zwolnione od opodatkowania.

W związku z powyższym stwierdza się, iż świadczenie rentowe uzyskiwane przez Panią i małoletnie córki podlegają opodatkowaniu w Polsce. Zgodnie z art. 45 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Podatnik osiągający dochody podlegające opodatkowaniu jest obowiązany do złożenia zeznania o ich wysokości w roku podatkowym i zadeklarowania podatku od tego dochodu.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w toku instancji.

W przypadku uznania decyzji za niezgodną z prawem, służy stronie prawo złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. ul. T. - za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w K Ośrodek Zamiejscowy w N. w terminie 30 dni od daty otrzymania niniejszej decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl