NPD-415/07/NO-10/06 - Nagrody jubileuszowe, odprawy naliczone pracownikom oraz naliczone odszkodowania jako koszty uzyskania przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 maja 2006 r. Urząd Skarbowy we Włodawie NPD-415/07/NO-10/06 Nagrody jubileuszowe, odprawy naliczone pracownikom oraz naliczone odszkodowania jako koszty uzyskania przychodu.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4, art. 14b § 1, § 2, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 27.03.2006 r. uzupełnione pismem z dnia 12.04.2006 r. za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W związku z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 27.03.2006 r. uzupełnionym, na wezwanie organu podatkowego NPD-415/03/NO-10/06 z dnia 07.04.2006 r., pismem z dnia 12.04.2006 r. złożonym w tutejszym organie podatkowym Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższej sprawie i informuje.

Pytanie:

Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, w jakim momencie będą stanowiły koszty uzyskania przychodu naliczone pracownikom nagrody jubileuszowe, odprawy naliczone pracownikom na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844) oraz naliczone odszkodowania na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:

Przedsiębiorstwo naliczyło na rzecz pracowników nagrody jubileuszowe zgodnie z zakładowym układem zbiorowym pracy. W związku ze zmianami organizacyjnymi spowodowanymi trudną sytuacją ekonomiczną Przedsiębiorstwo redukuje zatrudnienie rozwiązując umowy z pracownikami w oparciu o ustawę z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników i w związku z tym naliczyło pracownikom odprawy. Ponadto przedsiębiorstwo naliczyło odszkodowania na podstawie art. 55 § 11 ustawy Kodeks pracy.

Stanowisko wnioskodawcy w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy nagrody jubileuszowe, odprawy i odszkodowania naliczone na rzecz pracowników będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w momencie dokonania wypłat, tzw. "kasowa zasada" z poszczególnych tytułów w oparciu o art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zgodnie z powyższym artykułem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji wypłaty świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

Stanowisko organu podatkowego:

Zgodnie z zasadą ogólną wynikajacą z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, pod warunkiem że będą one miały bezpośredni lub pośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie wpłynie na wielkość osiągniętego przychodu. Ponadto wydatki te muszą być racjonalne z punktu widzenia prowadzonej działalności. Aby wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, to między jego poniesieniem a osiągniętym przychodem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy. Ponadto wydatki nie mogą znaleźć się w kategorii wydatków rodzajowo wyłączonych, które zostały określone w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Wśród kosztów uznawanych za koszty uzyskania przychodów są także świadczenia wypłacane przez pracodawców na rzecz pracowników (z wyjątkiem świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych).

Jak wynika z pisma wnioskodawcy, naliczone pracownikom odprawy na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników należy uznać za związane z prowadzonym procesem zmian organizacyjnych. W związku z powyższym będą one stanowiły dla Przedsiębiorstwa koszt uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pod tym jednak warunkiem, że Przedsiębiorstwo wykaże, iż wypłacenie odpraw w związku ze zmianami organizacyjnymi przyczyni się w konsekwencji do poprawy kondycji ekonomicznej Przedsiębiorstwa. Nagroda jubileuszowa natomiast jest wydatkiem poniesionym na rzecz pracownika, w trakcie stosunku pracy, ma charakter przede wszystkim motywacyjny. Toteż nagroda powyższa z racji okoliczności, w których jest ustalana i przyjętego systemu jej naliczania wyczerpuje przesłankę z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. stanowi koszt poniesiony w celu uzyskania przychodu.

Natomiast kwestię zaliczenia odpraw i nagród jubileuszowych do kosztów uzyskania przychodów w poszczególnych okresach podatkowych reguluje przepis art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do tego przepisu nie uważa się za koszt uzyskania przychodu niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju odsetki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Nagrody jubileuszowe oraz odprawy pracownicze naliczone na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników znajdują się w grupie świadczeń określonych w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym będą one stanowiły koszt uzyskania przychodu w momencie wypłaty.

Za koszt uzyskania przychodu nie można jednak uznać naliczonego odszkodowania na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 55 § 11 pracownikowi przysługuje prawo rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Wydatki powyższe nie wyczerpują przesłanek określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie ma bowiem bezpośredniego ani pośredniego związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym kosztem a uzyskanymi przychodami. Odszkodowanie powyższe nie stanowi kosztu poniesionego w celu uzyskania przychodu.

W świetle powołanych przepisów prawa podatkowego tut. organ podatkowy podziela stanowisko wnioskodawcy w zakresie zaliczenia nagród jubileuszowych i odpraw do kosztów uzyskania przychodów w momencie wypłaty, nie podziela jednak stanowiska dot. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odszkodowań naliczonych zgodnie z art. 55 § 11 ustawy - Kodeks pracy.

Uwzględniając powyższe, postanowiono jak na wstępie.

Powyższa interpretacja podatkowa dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie wydania powyższej interpretacji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl