NP/443-13/06 - Dotowanie inwestycji a odliczenie VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 września 2006 r. Urząd Skarbowy w Krotoszynie NP/443-13/06 Dotowanie inwestycji a odliczenie VAT.

(...) zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) "W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124".

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie jest bezwarunkowe. Oznacza to, że prawo to przysługuje tylko podatnikowi i jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem aby podatnik mógł obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z dokonanych zakupów, zakupy te muszą być związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, przy czym związek ten winien mieć charakter bezsporny.

W przedmiotowej sprawie Strona wykazała, iż realizowana dla potrzeb prowadzonej działalności inwestycja służyć będzie w całości sprzedaży opodatkowanej.

Wobec powyższego stanowisko zajęte przez stronę, dotyczące prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących wykonanie inwestycji - budowę płyty obornikowej i szamba na gnojowicę związanej wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną jest prawidłowe.

Z kolei art. 29 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż "Podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszona o kwotę należnego podatku."

Z regulacji tej wynika, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wliczone są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na cenę z tytułu dostawy lub świadczenia usług. Jakiekolwiek dofinansowanie (dotacja, subwencja, dopłata) do danego towaru lub usługi np.: na pokrycie części ceny lub rekompensata z tytułu obniżki ceny, stanowi obok ceny uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.

W opisanej sytuacji otrzymana dopłata jako zwrot wydatków, która ma służyć pokryciu w całości kosztów ogólnych działalności, a nie istnieje możliwość powiązania dopłaty z ceną towaru, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/3/36