NK2-033-13/98/EG - Właściwość miejscowa inspektorów UKS

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 1998 r. Ministerstwo Finansów NK2-033-13/98/EG Właściwość miejscowa inspektorów UKS

W związku z wystąpieniem izby skarbowej z 6.kwietnia br. dotyczącym sporu kompetencyjnego z Izbą Skarbową w Warszawie w sprawie właściwości miejscowej izby do rozpatrzenia odwołania Sp. z o.o. "T." z Warszawy od decyzji inspektora kontroli skarbowej oraz czy inspektor ten miał prawo wydać zaskarżoną decyzję - Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że właściwość miejscowa inspektorów kontroli skarbowej została określona w przepisach o kontroli skarbowej niejako pośrednio, tj. poprzez odniesienie do obszaru działania urzędu kontroli skarbowej, w którym inspektor jest zatrudniony, stanowiących w art. 9 ust. 4 ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. Nr 100, poz. 442, z późn. zm.), iż właściwość miejscową inspektorów określa się wg terytorialnego zasięgu działania urzędu kontroli skarbowej.

Wskazany przepis nie reguluje jednak kwestii właściwości organu kontroli skarbowej w wielu sytuacjach, jakie mają miejsce w praktyce, nie określa między innymi właściwości miejscowej organu kontroli skarbowej w zależności od kryterium czasowego, np. od momentu powstania zobowiązania, czy sprawa dotyczy zobowiązań bieżących czy zaległych, od daty przeniesienia działalności (siedziby firmy) do innego województwa itp.

W związku z powyższym należy przyjąć, iż właściwość inspektora w przedmiotowej sprawie wyznaczało miejsce siedziby kontrolowanej spółki z dnia wszczęcia postępowania. Zatem inspektor kontroli skarbowej, zatrudniony w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Lublinie, miał prawo wydać zaskarżoną decyzję. Bez znaczenia natomiast był fakt, że w okresie objętym kontrolą (przed wszczęciem postępowania) spółka dokonała zmiany siedziby. Bowiem przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 18 lutego 1992 r. w sprawie właściwości miejscowej organów podatkowych w sprawach niektórych zobowiązań podatkowych adresowane są wyłącznie do organów podatkowych, nie zaś do organów kontroli skarbowej, które mogą w określonej sytuacji mieć uprawnienia organu podatkowego, ale organami podatkowymi nie są.

Natomiast ustalając właściwość miejscową izby skarbowej do rozpatrzenia odwołania od decyzji wydanej przez inspektora zatrudnionego w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Lublinie, na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o kontroli skarbowej, stanowiącego, iż od decyzji (...) służy odwołanie do izby skarbowej właściwej dla podatnika, płatnika i inkasenta - w rozpatrywanym przypadku stwierdza się, że do rozpatrzenia odwołania od decyzji właściwa jest Izba Skarbowa w Lublinie, właściwa dla podatnika w dniu rozpoczęcia postępowania, na podstawie którego inspektor kontroli skarbowej, zatrudniony w lubelskim UKS, wydał zaskarżoną decyzję.

Opublikowano: Pr.Przeds. 1999/3/20