NK-7-033-8-AK/97 - Właściwy formularz NIP

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 stycznia 1997 r. Ministerstwo Finansów NK-7-033-8-AK/97 Właściwy formularz NIP

1. W związku z pismem (...) dotyczącym zastosowania właściwego formularza NIP dla dokonania zgłoszenia ewidencyjnego przez prowadzących działalność zakwalifikowaną do działów specjalnych produkcji rolnej Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

2. Pojęcie "działy specjalne produkcji rolnej" w sposób najpełniejszy wyraża art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416, z późn. zm.). Z normy prawnej zawartej w tym artykule wynika, iż prowadzenie tych działów ma charakter działalności wytwórczej w rolnictwie oraz spełnia ustawowe przesłanki prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie bowiem z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz. U. z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z późn. zm.) działalnością gospodarczą jest działalność wytwórcza, budowlana, handlowa i usługowa, prowadzona w celach zarobkowych i na własny rachunek podmiotu prowadzącego działalność, którym może być, zgodnie z ust. 2 powołanego wcześniej artykułu, zarówno osoba fizyczna, osoba prawna, jak i jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej.

3. W efekcie odrębne uregulowanie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych źródeł przychodów w postaci przychodów z działalności gospodarczej oraz przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej nie stoi na przeszkodzie temu, aby osoby fizyczne - uzyskując przychody z działów specjalnych produkcji rolnej - traktować na gruncie powszechnego systemu ewidencji i identyfikacji podatników, którego funkcjonowanie i podstawy prawne zawarte zostały w ustawie z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz. U. z 1995 r. Nr 142, poz. 702), tak jak osoby prowadząc działalność gospodarczą. Osoby takie winny więc być rejestrowane na podstawie zgłoszeń identyfikacyjnych składanych na formularzach NIP-1.

4. Bez znaczenia pozostaje fakt prowadzenia przez podatnika działów specjalnych produkcji rolnej jako działalności ubocznej lub też jako działalności podstawowej. Zgodnie z jednoznaczną treścią art. 9 ust. 1 oraz art. 10 pkt 1 ustawy o działalności gospodarczej zarówno podjęcie ubocznego zajęcia zarobkowego w rolnictwie, jak i działalności wytwórczej w rolnictwie jest prowadzeniem działalności gospodarczej, która jednocześnie nie podlega zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej.

5. Podkreślić należy, iż resort finansów nie jest władny przesądzić o obowiązku wpisu do ewidencji działalności gospodarczej przez osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej, kwestia ta została bowiem uregulowana w ustawie o działalności gospodarczej.

Opublikowano: Pr.Przeds. 1998/6/9