NK 5-065-24-WCH/98 - Aktualizacja danych identyfikacyjnych podatnika (w związku ze składaniem zeznań podatkowych za 1997 r.).

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 1998 r. Ministerstwo Finansów NK 5-065-24-WCH/98 Aktualizacja danych identyfikacyjnych podatnika (w związku ze składaniem zeznań podatkowych za 1997 r.).

Departament Nadzoru i Kontroli Resortowej Ministerstwa Finansów uprzejmie informuje, iż przy modyfikacji formularzy zeznań rocznych PIT ograniczono liczbę podawanych przez podatników danych, które na podstawie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników są objęte zgłoszeniem identyfikacyjnym. Obecnie podatnik składający zeznanie roczne podaje tylko te dane, które są niezbędne do jego identyfikacji, tj.: nazwisko, imię i datę urodzenia. Wszystkie dane podatnika, które uległy zmianie, zgodnie z art. 9 tej ustawy, muszą być zaktualizowane przez podatnika na odpowiednich formularzach identyfikacyjnych.

Zgodnie z objaśnieniami do zeznań za 1997 r., w części dotyczącej zgłoszenia identyfikacyjnego, podatnik ma obowiązek zaznaczyć, czy wraz z zeznaniem będzie składał zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne. Aktualizacja danych identyfikacyjnych musi dotyczyć wszystkich zmian (danych występujących na zgłoszeniu identyfikacyjnym), od czasu ostatniego zgłoszenia identyfikacyjnego lub aktualizującego, przekazanego do urzędu skarbowego, do dnia złożenia zeznania.

Tak więc na formularzach NIP-1 i NIP-3 podatnik podaje informacje o zmianie danych osobowych oraz o zmianie miejsca zamieszkania lub zameldowania. W przypadku kilku zmian adresów miejsc zamieszkania lub zameldowania, z powodu braku miejsca na formularzu NIP-1 i NIP-3, podatnik dodatkowo wypełnia załącznik NIP-Z. Na tych samych formularzach podatnicy mogą również podać lub zaktualizować numer osobistego rachunku bankowego. Tak podany numer rachunku jest wprowadzany do systemu POLTAX i wykorzystywany przez urząd w kolejnych latach. Dążąc do budowy prawidłowego systemu informatycznego, urzędy powinny być zainteresowane pozyskaniem numerów rachunków bankowych na formularzach NIP od podatników, którym dokonują zwrotu nadpłaty podatku. Jednocześnie urzędy, które zamierzają dokonywać zwrotów za pośrednictwem banków, powinny umożliwić podanie numeru rachunku bankowego podatnikom, którym będzie dokonywany zwrot nadpłaty podatku za 1997 r., na osobnym wniosku złożonym przez podatnika wraz z zeznaniem. Wówczas takie konto będzie wykorzystane przez urząd jednorazowo.

Należy podkreślić, iż dane, które były uprzednio corocznie wymagane od podatników na zeznaniach rocznych, takie jak numer PESEL, drugie imię, imię ojca, imię matki, miejsce urodzenia, telefon, konto bankowe itp., są obecnie dostępne dla urzędów skarbowych w bazach lokalnych systemu POLTAX.

Departament Nadzoru i Kontroli Resortowej informuje, że na dzień 31 grudnia 1997 r. urzędy skarbowe dysponowały danymi identyfikacyjnymi ponad 23 milionów podatników. Z tego powodu, w celu ograniczenia wielokrotnego podawania przez podatnika w zeznaniach danych identyfikacyjnych znajdujących się w lokalnych bazach danych urzędów skarbowych, uproszczono formularze tych zeznań.

Do czasu utworzenia Centralnego Rejestru Krajowej Ewidencji Podatników może pojawić się problem, gdy podatnik składa zeznanie roczne w innym urzędzie niż ten, w którym składa zgłoszenie ewidencyjne. Dotyczy to w szczególności podatników VAT, opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej oraz małżonków składających wspólne zeznanie, mających różne miejsca zamieszkania. Wówczas urząd skarbowy przyjmujący zeznanie musi pozyskać dane podatnika z urzędu skarbowego posiadającego dane ewidencyjne. Problem ten dotyczy jednak tylko niewielkiej liczby podatników i będzie występował tylko w okresie przejściowym.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1998/1/16