NB-BPN-VII-076-86/06 - Interpretacja przepisów dotyczących adekwatności kapitałowej. Wyjaśnienie II.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 czerwca 2006 r. Narodowy Bank Polski NB-BPN-VII-076-86/06 Interpretacja przepisów dotyczących adekwatności kapitałowej. Wyjaśnienie II.

W związku z pismem GINB do Prezesów Banków z 3 lutego 2006 r. (znak: NB-BPN-VII-078-40/06), dotyczącym interpretacji art. 152. ust. 7 przekształconej Dyrektywy 2000/12/WE informuję, że w przypadku wykorzystania opcji zawartej w przywołanym artykule bank powinien dokonywać wyliczeń wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka operacyjnego przed pomniejszeniem tego wymogu, nawet jeżeli ww. opcja jest zastosowana do całego portfela, i w konsekwencji wymóg kapitałowy z tytułu ryzyka operacyjnego ulega pomniejszeniu o 100 proc.

Powyższe stanowisko nadzoru nie tylko wynika z treści przywołanego przepisu, ale jest także uzasadnione zarówno względami ostrożnościowymi, jak i dążeniem nadzoru do zachowania warunków równej konkurencji w sektorze bankowym.

Zgodnie z art. 152 ust. 10 Dyrektywy, bank ma możliwość pomniejszenia wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka operacyjnego w zależności od zakresu, w jakim zamierza zastosować opcję z art. 152 ust. 7. Bank nie jest jednak zwolniony na mocy tego przepisu z konieczności spełniania, od dnia wejścia w życie przepisów wdrażających postanowienia Dyrektywy, szeregu kryteriów jakościowych dotyczących zarządzania ryzykiem operacyjnym, określonych w Załączniku X Dyrektywy, w zależności od przyjętej metody pomiaru wymogów kapitałowych z tytułu ryzyka operacyjnego.

Jak wynika z informacji posiadanych przez nadzór, duża część banków zamierza już od 1 stycznia 2007 r. stosować standardową lub alternatywną standardową metodę wyliczania wymogów kapitałowych z tytułu ryzyka operacyjnego. Metoda ta wymaga ze strony banków poczynienia odpowiednich przygotowań, zwłaszcza w zakresie podziału i przyporządkowania poszczególnych typów działalności do określonych linii biznesowych. Nałożenie przez nadzór konieczności wyliczania wymogów kapitałowych z tytułu ryzyka operacyjnego, nawet przy zastosowaniu opcji z art. 152 ust. 7 przekształconej Dyrektywy 2000/1/WE do całego portfela należności, przyspieszy proces dostosowania banków do pomiaru i zarządzania ryzykiem operacyjnym zgodnie ze standardami Dyrektywy.

Ponadto brak konieczności obliczania wymogów kapitałowych z tytułu ryzyka operacyjnego przez banki, które zamierzają stosować przywołaną opcję do całego portfela należności, spowodowałby powstanie sytuacji, w której sektor bankowy podlegałby niejednolitym wymogom z zakresu tzw. I filara Nowej Umowy Kapitałowej (konieczności obliczania wymogów kapitałowych z tytułu ryzyka operacyjnego przez część banków, przy jednoczesnym zwolnieniu z tych wymogów banków, które zamierzają zastosować opcję z art. 152 ust. 7 Dyrektywy do całego portfela należności). Sytuacja taka w opinii nadzoru spowodowałaby zaburzenie warunków równej konkurencji w sektorze bankowym.

Opublikowano: Pr.Bankowe 2006/10/114