NB/BLB/LBS/728/2001 - Ustawa o funkcjonowaniu banków spółdzielczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 kwietnia 2001 r. Narodowy Bank Polski NB/BLB/LBS/728/2001 Ustawa o funkcjonowaniu banków spółdzielczych.

W dniu 28 stycznia 2001 r. weszła w życie ustawa z dn. 7.12.2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających (dalej w skrócie zwana ustawą), zastępując w zakresie swej regulacji ustawę z dn. 24.06.1994 r. o restrukturyzacji banków spółdzielczych i Banku Gospodarki Żywnościowej oraz o zmianie niektórych ustaw dalej, zwana w skrócie ustawą restrukturyzacyjną. Ustawa o funkcjonowaniu banków spółdzielczych określa zasady organizacji, działalności oraz zrzeszania się banków spółdzielczych, a także zasady działalności oraz zrzeszania się banków zrzeszających banki spółdzielcze. Przepisy ustawy nie mają zastosowania do banków spółdzielczych, których fundusze własne spełniają wymóg dla wysokości kapitału założycielskiego banku, określony w art. 32 ust. 1 ustawy z dn. 29.08.1997 r. - Prawo bankowe, chyba że zrzeszone są w banku zrzeszającym na podstawie umowy zrzeszenia (umowy zrzeszenia regionalnego). W zakresie nie uregulowanym w ustawie zastosowanie mają przepisy ustawy - Prawo bankowe, a w stosunku do banków spółdzielczych - również przepisy ustawy z dn. 16.09.1982 r. - Prawo spółdzielcze.

Wiele kwestii dotyczących działalności banków spółdzielczych i zrzeszających ustawa normuje w sposób odmienny niż czyniła to ustawa restrukturyzacyjna. Odnosi się to w szczególności do terytorialnego zakresu działania tych banków, zakresu rodzajów działalności i czynności bankowych wykonywanych przez te banki, sposobu głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy banku zrzeszającego, trybu powoływania członków zarządu banku spółdzielczego. Jak wynika z przesyłanych do Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego zapytań banków zrzeszających, odmienności te, jak również sposób sformułowania niektórych przepisów ustawy, mogą nastręczać wiele problemów interpretacyjnych przy jej stosowaniu. Niniejsze pismo ma na celu nie tylko usunięcie tych problemów, lecz również przygotowanie banków spółdzielczych do współpracy z Komisją Nadzoru Bankowego oraz Generalnym Inspektoratem Nadzoru Bankowego w zakresie dostosowywania działalności tych banków do wymogów nowej ustawy oraz uzyskiwania przez nie wymaganych zezwoleń i zgody Komisji Nadzoru Bankowego. Biorąc pod uwagę konieczność dostosowania statutów banków spółdzielczych do przepisów ustawy oraz fakt, że na bankach zrzeszających spoczywa szczególny obowiązek reprezentowania zrzeszonych banków spółdzielczych w stosunkach zewnętrznych, a zwłaszcza wobec władz nadzorczych, zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie do wiadomości tych banków zawartych w niniejszym opracowaniu uwag i wyjaśnień.

Opublikowano: Glosa 2001/6/34