NB-BASB-III-5262-1072/03 - Badanie sprawozdań finansowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 2003 r. Narodowy Bank Polski NB-BASB-III-5262-1072/03 Badanie sprawozdań finansowych

Jednym z fundamentów bezpieczeństwa obrotu gospodarczego jest badanie sprawozdań finansowych przez niezależnych rewidentów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku banków, będących instytucjami zaufania publicznego, których działalność polega na zbieraniu środków od deponentów. Sprawozdania finansowe banków są wykorzystywane przez szeroki krąg odbiorców takich jak deponenci, akcjonariusze, analitycy finansowi, a także instytucje regulacyjne i nadzorcze. Wszyscy użytkownicy sprawozdań finansowych polegają na niezależnych rewidentach i ich opinii co do badanych sprawozdań finansowych. W szczególności ustawodawca nakazał badanie rocznych sprawozdań finansowych wszystkich banków w Polsce.

Jednocześnie przepisy ustawowe nadały specjalną rangę zawodowi biegłego rewidenta, nadając biegłym rewidentem szerokie uprawnienia. Z drugiej strony przed biegłym rewidentem stoi szereg wymagań ustawowych, jak i wynikających z wewnętrznych norm wykonywania zawodu, wydanych przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów na podstawie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie (Dz. U. z 2001 r. Nr 31, poz. 359). Szczególnie ważnym wymogiem jest zachowanie bezstronności i niezależności biegłego rewidenta. Kwestie te reguluje art. 66 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694) - w odniesieniu zarówno do biegłych rewidentów, jak i podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz do członków zarządu i organów nadzorczych tych podmiotów lub innych osób uczestniczących w badaniu sprawozdań.

Za jeden z warunków rzeczywistej niezależności rewidenta powszechnie uznaje się zakaz wykonywania niektórych rodzajów usług dla podmiotu podlegającego badaniu przez tego rewidenta. Ustawa o biegłych rewidentach i ich samorządzie ogranicza przedmiot działalności podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych tylko do wymienionych enumeratywnie usług (art. 10 ust. 3).

W związku z powyższym, na podstawie art. 139 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn. zm.), proszę o przedstawienie wykazu prac/usług wykonywanych na rzecz Państwa banku i jego podmiotów zależnych przez podmiot badający sprawozdanie finansowe banku lub też przez podmioty z badającym powiązane (należy tu m.in. rozumieć nie tylko powiązania kapitałowe pośrednie i bezpośrednie lecz także powiązane personalnie lub poprzez porozumienia o współpracy itd., w tym spółki konsultingowe lub prawne holdingów globalnych, do których należy firma audytorska). Wykaz ten powinien obejmować wszystkie prace zlecone od 1 stycznia 2001 r. do końca 2003 r. wraz z podaniem całkowitego wynagrodzenia uzgodnionego za wykonanie poszczególnych usług. Usługi powinny być podzielone na związane z badaniem sprawozdań finansowych (np. doradztwo z zakresu rachunkowości przy badaniu, funkcja "reporting accountants" dla celów prospektów emisyjnych, audyt podatkowy) i niezwiązane z badaniem (np. management consulting, wdrażanie systemów informatycznych).

Uprzejmie proszę o przesłanie powyższych informacji w terminie do 30 stycznia 2004 r.. W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę kontaktować się bezpośrednio z panem Grzegorzem Bielickim, dyrektorem Biura Analiz Systemu Bankowego, tel. 63 42 118.

Opublikowano: Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego