MZ-BP-P-0620-5443-2/RH/10 - Urlop szkoleniowy fizjoterapeuty.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 października 2010 r. Ministerstwo Zdrowia MZ-BP-P-0620-5443-2/RH/10 Urlop szkoleniowy fizjoterapeuty.

Aktem prawnym regulującym zasady i tryb odbywania specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w tym w dziedzinie fizjoterapia, jest rozporządzenie ministra zdrowia z 30 września 2002 r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (DzU nr 173, poz. 1419 ze zm.) wydane na podstawie ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.). Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że ww. ustawa nie zawiera przepisów określających zasady doskonalenia zawodowego, w tym regulacje dotyczące udzielania urlopu szkoleniowego. W związku z powyższym do zagadnień związanych z doskonaleniem zawodowym mają zastosowanie przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

W świetle przepisów rozporządzenia w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia osoba uprawniona do podjęcia specjalizacji może ją odbywać na podstawie:

1)

umowy o pracę zawartej z jednostką szkolącą na czas nieokreślony lub określony, równy okresowi trwania specjalizacji,

2)

umowy o pracę zawartej z innym pracodawcą niż jednostka szkoląca i skierowania przez pracodawcę do jednostki szkolącej w celu odbycia specjalizacji,

3)

umowy cywilnoprawnej zawartej na czas trwania specjalizacji z jednostką szkolącą,

4)

poszerzonego o program specjalizacji programu dziennych studiów doktoranckich, prowadzonych przez uprawniony podmiot, w skład którego wchodzi jednostka szkoląca.

Ponadto osoba, o której mowa w pkt 1 i 2, zawiera z pracodawcą umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron wynikające z odbywania specjalizacji. Niezależnie od sposobu odbywania specjalizacji kierownik jednostki szkolącej zawiera z osobą odbywającą specjalizację umowę o szkolenie określającą wzajemne prawa i obowiązki wynikające z realizacji programu specjalizacji, z uwzględnieniem § 4 ust. 2 pkt 3 ww. rozporządzenia.

W związku z powyższym prawa i obowiązki związane z realizacją specjalizacji powinny wynikać z umowy, jaką osoba odbywająca specjalizację zawarła z pracodawcą. Z uwagi na fakt, że w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej nie określono zasad doskonalenia, w ramach prac nad projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych i zasadach uzyskiwania tytułu specjalisty w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia wprowadzono przepisy, które będą szczegółowo regulowały zasady i tryb odbywania specjalizacji w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w tym zasady udzielania urlopu szkoleniowego związanego z podnoszeniem kwalifikacji.

Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych i zasadach uzyskiwania tytułu specjalisty w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia 8 lipca br. został przyjęty i rekomendowany Radzie Ministrów przez Komitet Stały Rady Ministrów. Jednakże decyzja o przyjęciu przedmiotowego projektu ustawy należy do prezesa Rady Ministrów.

Opublikowano: Rzeczposp. PiP 2010/261/7