MWM-3484/93 - Odliczenie podatku naliczonego od podatku należnego oraz zwrot różnicy podatku

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 kwietnia 1993 r. Ministerstwo Finansów MWM-3484/93 Odliczenie podatku naliczonego od podatku należnego oraz zwrot różnicy podatku

W nawiązaniu do napływającej korespondencji dotyczącej zasad oraz przypadków, w których następuje odliczenie podatku naliczonego od podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku uprzejmie wyjaśniam co następuje:

1) warunkiem niezbędnym, choć jeszcze niewystarczającym dla dokonania odliczenia lub zwrotu różnicy podatku są:

- otrzymanie przez podatnika prawidłowych dokumentów zakupu tj. faktury VAT, faktury korygującej albo duplikatów tych faktur oraz dokumentów odprawy celnej,

- zakupy (w kraju lub z importu) muszą być całkowicie lub częściowo związane z czynnościami podatnika podlegającym opodatkowaniu,

- fakt zarejestrowania podatnika (albo brak wykreślenia z rejestru),

2) jeżeli spełnione są warunki określone w pkt 1) podatnik ma prawo dokonania odliczenia albo zwrotu różnicy podatku w tych przypadkach, które nie zostały wyłączone na mocy art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. [o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym] (Dz. U. z 1993 r. Nr 11 poz. 50 i Nr 28 poz. 127).

Tak więc nie odlicza się podatku naliczonego od:

a) zakupów (w kraju lub z importu), które służą wyłącznie czynnościom zwolnionym przedmiotowo od VAT-u; dotyczy to zarówno zwolnień wymienionych w załącznikach do ustawy, jak i wynikających z przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie (art. 47) oraz całkowitego zaniechania ustalania i poboru.

b) zakupu lub importu samochodów osobowych i ich części składowych; odliczenie przysługuje tylko w przypadku, gdy odsprzedaż samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika, a także gdy części składowe samochodów są kupowane w kraju lub importowane w celu: wytworzenia samochodu osobowego lub świadczenia usług związanych z naprawą i obsługą tych samochodów,

c) zakupu (w kraju lub z importu), którymi rozporządzono w sposób nie pozwalający na zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Tak więc zgodnie z zasadą, o której mowa w pkt c), warunkiem dla odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego jest zaliczenie zakupu towaru lub usługi od kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z przepisami ustaw:

- z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 r. Nr 80 poz. 350 z późn. zm.),

- z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1992 r. Nr 21 poz. 86 z późn. zm.).

Od zasady wykazanej w pkt c) ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje trzy wyjątki; tzn. tylko w trzech przypadkach, gdy zakup (w kraju lub z importu) nie będzie kosztem uzyskania przychodów, rodzi jednak prawo do odliczenia lub zwrotu różnicy podatku (art. 25 ust. 2 ustawy). Dotyczy to:

- wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są u podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających odpisom amortyzacyjnym; oznacza to że tylko wydatki inwestycyjne poniesione przez podatnika dają prawo do odliczeń i zwrotów; tak więc otrzymane nieodpłatnie towary lub usługi zwiększające środki trwałe (np. darowizny, aporty z zagranicy) nie dają podatnikowi prawa odliczeń i zwrotów podatku.

- darowizn dokonywanych przez podatnika na inne cele niż wymienione w art. 2 ust. 3 pkt 2.

- wydatków, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z powodu przekroczenia norm w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym; dotyczy to kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku naliczenia przez organ administracji skarbowej na podstawie art. 27 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług pięciokrotności zawyżenia kwoty podatku naliczonego, która obniża podatek naliczony, naliczona kwota pięciokrotności pomniejszać może również podatek naliczony w następnych miesiącach.

Jednocześnie informuję, że nie zgłaszam sprzeciwu do zastosowania częściowego lub całkowitego zaniechania ustalania i poboru podatku od towarów i usług w przypadku podatku naliczonego od towarów importowanych stanowiących aporty, które służą działalności opodatkowanej są nośnikiem wysokiego poziomu techniki i brak jest możliwości nabycia w Polsce tych towarów.

Opublikowano: S.Podat. 1997/6/73