Moment powstania przychodów przy sprzedaży towarów z magazynu znajdującego się za granicą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 czerwca 2003 r. Ministerstwo Finansów Moment powstania przychodów przy sprzedaży towarów z magazynu znajdującego się za granicą.

I.Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50, z późn. zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również eksport i import towarów i usług.

Eksportem towarów w rozumieniu przepisu art. 4 pkt 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym jest potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 ww. ustawy. Jedynie spełnienie łącznie tych dwóch warunków, tzn. zawarcie umowy sprzedaży towarów lub wykonania innej czynności określonej w art. 2 ust. 3 cyt. ustawy, której przedmiotem są wywożone towary, oraz posiadanie potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu tych towarów stanowi eksport towarów w rozumieniu cyt. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Nie może zatem być uznana za eksport towarów sama czynność wywozu towarów potwierdzona przez graniczny urząd celny, bowiem nie wypełnia ona wszystkich koniecznych przesłanek, aby wywóz towaru mógł być uznany za eksport towarów w rozumieniu ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

W sytuacji natomiast, gdy podatnik dokonuje wywozu własnych towarów do magazynu znajdującego się poza granicami kraju i tam dokonuje ich sprzedaży, wypełniona zostaje hipoteza zawarta w art. 4 pkt 4 cyt. ustawy. Należy jednak zaznaczyć, że dopiero ważna umowa sprzedaży zawarta z kontrahentem powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu eksportu towarów w dacie potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towarów (art. 6 ust. 6 ww. ustawy), z uwzględnieniem przepisów art. 18 ust. 3-7 cyt. ustawy.

Prawo do uznania tej czynności za sprzedaż eksportową, a tym samym prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0%, sprzedawca nabywa w momencie faktycznej sprzedaży towaru za granicą kraju. Rozliczenie zatem sprzedaży eksportowej następuje po dokonaniu faktycznej sprzedaży jednak za miesiąc, w którym nastąpiło potwierdzenie wywozu poprzez skorygowanie deklaracji.

II.Zgodnie z art. 12 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód należny powstaje z chwilą wykonania przez podatnika świadczenia na eksport. Jeżeli z dokumentów wynika, że jest to wywóz towarów na eksport (zawarta została np. umowa sprzedaży), wówczas za datę powstania przychodu należnego uważa się datę wywozu przedmiotu eksportu poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, określoną w dokumencie odprawy celnej i potwierdzoną przez organ celny. W przypadku natomiast, gdy wywóz towaru za granicę nie stanowi sprzedaży na eksport (wykonanie świadczenia na eksport), nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedstawionym stanie faktycznym, w dacie wywozu towarów za granicę nie następuje wykonanie świadczenia na eksport. Właścicielem towarów w dalszym ciągu pozostaje bowiem podatnik polski. Przychód należny z omawianego tytułu powinien zostać określony na zasadach ogólnych wskazanych w art. 12 ust. 3a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym datą powstania przychodu należnego będzie dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło wydanie rzeczy.

Opublikowano: S.Podat. 2004/4/18