Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo Urząd Miejski w Gdańsku Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PRAWA PODATKOWEGO

Prezydent Miasta Gdańska działając na podstawie art. 14c i 14j § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) w związku z art. 1, art. 1a, art. 2, art. 4, art. 5 oraz art. 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.)

Uznaje

Stanowisko Wnioskodawcy (...), w odniesieniu do stanu faktycznego opisanego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 30 sierpnia 2012 r. w zakresie, zwiększenia podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości w przypadku przebudowy, rozbudowy, modernizacji budowli z dniem 1 stycznia roku podatkowego następującego po roku, w którym dokonano przebudowy, rozbudowy, modernizacji - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2012 r. do tut. organu podatkowego na podstawie art. 14j § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) wpłynął wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (zwanej dalej u.p.o.l.).

W dniu 27 września 2012 r. przedmiotowy wniosek został uzupełniony - zgodnie z art. 14b § 4 - Ordynacji podatkowej - o oświadczenie podatnika, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem w dniu jego złożenia nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.

Wnioskodawca,(...), zgodnie z Krajowym Rejestrem Sądowym zarejestrowany jest pod numerem ewidencyjnym KRS (...).

Z opisanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w związku z prowadzoną działalnością Spółka prowadzi prace polegające na przebudowie, rozbudowie czy modernizacji budowli podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Wartość zakończonych prac wpływa na zwiększenie podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz podstawy dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla celów podatku od osób prawnych. W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym, powstała wątpliwość co do momentu ujęcia w podstawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości wartości dokonanych i zakończonych prac polegających na przebudowie, rozbudowie czy modernizacji.

Zdaniem Wnioskodawcy obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości określa art. 6 ust. 1 u.p.o.l. stanowiąc, że powstaje on od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Jednakże art. 6 ust. 2 u.p.o.l. wskazuje, że jeżeli okolicznością od której jest uzależniony obowiązek podatkowy jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Jak wskazuje Wnioskodawca w zakresie analizy wskazanego powyżej przepisu art. 6 ust. 2 u.p.o.l. zasadnicze okazuje się wyjaśnienie czy za okoliczność, od której uzależnia się przesunięcie w czasie obowiązku podatkowego określoną jako istnienie budowli albo budynku lub ich części można uznać rozbudowę środka trwałego. Zdaniem Spółki w przypadku prac polegających na przebudowie, rozbudowie czy modernizacji środka trwałego powstaje nowa część środka trwałego i tym samym spełniona zostaje przesłanka, od której ustawodawca uzależnia możliwość przesunięcia obowiązku podatkowego na dzień 1 stycznia następnego roku.

Po dokonaniu analizy obowiązujących w przedmiotowym zakresie przepisów prawa, tutejszy organ podatkowy uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) - zwaną dalej u.p.o.l., ustawa ta normuje między innymi podatek od nieruchomości. Zgodnie z art. 2 ust. 1 u.p.o.l., opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane: grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. podstawę opodatkowania stanowi dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 4-6 - wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Co do zasady zgodnie z art. 6 ust. 1 u.p.o.l. obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Jednakże jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem (art. 6 ust. 2 u.p.o.l.).

Zauważyć należy, że powstanie obowiązku podatkowego w oparciu o wyżej cytowany art. 6 ust. 2 u.p.o.l. - ustawodawca uzależnia od ukończenia budowy lub rozpoczęcia użytkowania budowli przed jej ostatecznym wykończeniem, a odroczenie momentu powstania obowiązku podatkowego dotyczy na równi nowowybudowanych budowli, jak i ich części.

Zatem, jeżeli efektem rozbudowy lub nadbudowy jest powstanie nowej części budowli będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa (rozbudowa, przebudowa) została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie nowej części budowli przed jej ostatecznym wykończeniem.

W odniesieniu do modernizacji budowli należy stwierdzić, że podstawą opodatkowania budowli w danym roku podatkowym jest wartość ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, zmiana takiej wartości w trakcie roku podatkowego nie wpływa na wysokość podstawy opodatkowania w roku, w którym doszło do takiej zmiany. Modernizacja budowli wywołuje skutki podatkowe w podatku od nieruchomości dopiero od dnia 1 stycznia następnego roku podatkowego.

Mając powyższe na uwadze, tut. organ podatkowy uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe i potwierdził, że zwiększenie podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości w przypadku przebudowy, rozbudowy, modernizacji budowli następuje z dniem 1 stycznia roku podatkowego następującego po roku, w którym dokonano przebudowy, rozbudowy, modernizacji.

POUCZENIE

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Aleja Zwycięstwa 16/17, 80 - 219 Gdańsk. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sadami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270) skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa. Skarga powinna zostać wniesiona w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi na adres: Prezydent Miasta Gdańska, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80 - 803 Gdańsk.

Opublikowano: www.gdansk.pl