Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo Urząd Miejski w Gdańsku Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PRAWA PODATKOWEGO

Prezydent Miasta Gdańska działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w zw. z art. 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w zw. z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r.- o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku (...) z dnia (...) r., znak (...) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie

stwierdza

- iż stanowisko podatnika, w odniesieniu do stanu faktycznego, opisanego we wniosku (...) w zakresie tezy:

" (...) obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości dla przedmiotowej działki gruntu powstanie w pierwszym dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wpisu nowopowstałej działki gruntu w ewidencji gruntów i budynków (...)"- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

(...) w dniu (...) r. (data wpływu do Urzędu Miejskiego w Gdańsku) złożył zgodnie z art. 14j § 1 Ordynacji podatkowej wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie.

Podatnik opisując stan faktyczny stwierdził, iż w 2007 r. przedstawiciel Skarbu Państwa, działając w trybie przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne, oddał aktem notarialnym z dnia (...) r., Rep. A Nr (...), w użytkowanie, za opłatą roczną, na rzecz (...) grunt pokryty morskimi wodami wewnętrznymi. W wyniku wykonania umowy dotyczącej budowy morskiego terminala kontenerowego zmianie uległa linia brzegowa w porcie morskim Gdańsk. Skutkiem zgłoszenia zmian linii brzegowej Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni wydał w dniu (...) r. decyzję znak: (...), ustalając linię brzegową w obszarze (...) w morskim porcie Gdańsk oraz podając współrzędne geograficzne punktów przebiegu linii brzegowych. Następnie Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformował o ujawnieniu w operacie ewidencji gruntów i budynków nowopowstałej działki nr (...), obręb (...), z datą zmiany (...) r.

(...) stoi na stanowisku, iż dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków są urzędowym źródłem informacji będących podstawą do określenia między innymi rodzaju podatku, istnienia obowiązku podatkowego i wysokości zobowiązania podatkowego. Powołał się przy tym na zapisy art. 21 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027 z późn. zm.) Wnioskodawca uznał także, iż zgodnie z zapisem art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Według podatnika za powyższą okoliczność należy uznać fakt dokonania zmiany w ewidencji gruntów i budynków.

Tutejszy organ podatkowy nie przychylając się do stanowiska podatnika, uznał iż źródłem prawa, który normuje kwestię podatku od nieruchomości jest ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. z 2006 r. Dz. U. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.). Art. 6 ust. 1 powyższej ustawy stanowi, iż obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu dokumentacji dostarczonej przez (...) oraz przedstawionej przez Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, uznał, iż okolicznością uzasadniającą powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości od gruntu, na którym powstał obiekt budowlany, zgodnie z pozwoleniem na budowę Nr (...), jest wydanie decyzji przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z dnia (...) r. Nr (...), w której ustalił linię brzegową w obszarze (...) oraz podał współrzędne geograficzne punktów przebiegu linii brzegowych.

Prezydent Miasta Gdańsk uznał, iż przytaczane przez wnioskodawcę zapisy art. 21 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne odnoszą się wyłącznie do kwestii wymiaru podatku od nieruchomości, natomiast obowiązek podatkowy ustala się na podstawie przepisów art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Potwierdza to orzecznictwo m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 kwietnia 2009 r., sygn. II FSK 1911/07. Sąd stwierdził, iż data ujawnienia danych w ewidencji nie ma znaczenia dla zaistnienia obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości skoro moment jego powstania i wygaśnięcia określony został w art. 6 ust. 1-4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Rejestr ewidencji gruntów stanowi dokument, w którym w drodze czynności technicznych na podstawie stosownych dokumentów wprowadzane są zmiany dotyczące własności nieruchomości. Jednakże daty dokonania w rejestrze gruntów zmian nie można uznać za okoliczność uzasadniającą powstanie obowiązku podatkowego. Ewidencja gruntów i budynków ma charakter deklaratoryjny, a nie konstytutywny, co oznacza, że nie kształtuje ona stanu prawnego ani faktycznego, a jedynie ma potwierdzać stan zaistniały wcześniej, ujawnić istnienie określonych faktów, a nie tworzyć ich. (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 listopada 1998 r., sygn. II SA 914/98 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 stycznia 1998 r., sygn. II SA 725/97).Tutejszy organ podatkowy uznał także, iż argumentem potwierdzającym powyższe rozważania jest pismo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia (...) Nr (...). Uznano w nim, iż z przedstawionej dokumentacji bezspornie wynika, iż przedmiotowy grunt usytuowany jest w porcie morskim Gdańsk, w granicach miasta Gdańsk, dla którego linię brzegową ustalił Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, decyzją Nr (...) z dnia (...) r.

POUCZENIE

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Aleja Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 53, poz. 1270 z późn. zm.) skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu-do usunięcia naruszenia prawa. Skarga powinna zostać wniesiona w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi na adres: Prezydent Miasta Gdańska, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk.

Opublikowano: www.gdansk.pl