ŁUS-IV-436/3/06/DD - Udzielenie gwarancji bankowej a podatek od czynności cywilnoprawnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 kwietnia 2006 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-IV-436/3/06/DD Udzielenie gwarancji bankowej a podatek od czynności cywilnoprawnych

Pytanie podatnika

Czy umowa o udzielenie gwarancji bankowej między Spółką mającą siedzibę w Polsce a osobą fizyczną zagraniczną rodzi obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w momencie zawierania takiej umowy?

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) po rozpatrzeniu wniosku firmy z dnia 06.01.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Spółki, zgodnie z którym umowa o udzielenie gwarancji bankowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskodawca w piśmie, przedstawił następujący stan faktyczny. Zagraniczna osoba fizyczna udzieli na rzecz Spółki gwarancji bankowej z banku zagranicznego. Gwarancja ta wykorzystana będzie w działalności firmy jako zabezpieczenie pod otwieranie w banku akredytyw. Spółka zwróci koszty poniesione przez osobę fizyczną zagraniczną z tytułu udzielenia gwarancji. W celu zakwalifikowania usługi firma wystąpiła do Urzędu Statystycznego o określenie kodu statystycznego. W odpowiedzi otrzymała informację, że zgodnie z PKWiU usługa polegająca na udzieleniu gwarancji bankowej mieści się w grupowaniu 65.23.10-00.00 "Usługi pośrednictwa finansowego pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalno-rentowych". Według Spółki zgodnie z ustawą z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, art. 2 ust. 4, opłata ta nie powinna mieć miejsca.

Stanowisko Spółki, iż przedmiotowa usługa jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług zostało potwierdzone przez Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi w postanowieniu z dnia 04.04.2006 r. W odniesieniu do opisanego stanu faktycznego oraz cytowanego postanowienia, biorąc pod uwagę brzmienie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399), zgodnie z którym podatkowi nie podlegają: "czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego", uznano, że przedmiotowa czynność nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego jest poprawne, zgodne z przepisami prawa podatkowego wobec czego postanowiono, jak w sentencji. Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl