ŁUS-IV-436/1/06/DD - Przedmiot podatku od czynności cywilnoprawnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 lutego 2006 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-IV-436/1/06/DD Przedmiot podatku od czynności cywilnoprawnych

Pytanie podatnika

Czy czynności zakupu i sprzedaży towarów dokonane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Spółki, w zakresie nie podlegania obowiązkowi podatkowemu w podatku od czynności cywilnoprawnych, czynności zakupu bądź sprzedaży towarów, jeżeli opisane czynności dokonywane są poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a ich przedmiotem są towary nie znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny. Spółka w ramach prowadzonej działalności nabywa towar z Chin i następnie sprzedaje go do Rosji. Towar nie przekracza granicy polskiej, gdyż jest dostarczany bezpośrednio od jednego kontrahenta do drugiego, tj. od kontrahenta chińskiego do kontrahenta rosyjskiego. Firma dokonuje zakupu oraz sprzedaży towaru na własny rachunek i w swoim własnym imieniu.

Podatnik zaprezentował swoje stanowisko, w którym uznał, iż wymienione czynności zakupu oraz sprzedaży, w związku z brzmieniem art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie są objęte tym podatkiem, gdyż nie są one dokonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Istotnym dla rozstrzygnięcia przedmiotowego zapytania jest ustalenie miejsca położenia rzeczy będących przedmiotem czynności oraz miejsca dokonania czynności. Zakres przedmiotowy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obejmuje czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 ust. 1, które spełniają warunki określone w art. 1 ust. 4 cyt. ustawy. Zgodnie z przepisem tego art.:

"Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są: 1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

W odniesieniu do umów sprzedaży zawieranych pomiędzy firmą polską, jako zbywcą, a podmiotem rosyjskim, jako nabywcą należy przyjąć na podstawie przedstawionego przez Spółkę stanu sprawy, iż żaden z cyt. warunków wymienionych w przepisie art. 1 ust. 4, nie zostanie spełniony. Przedmiot czynności - towar będący przedmiotem obrotu, nie znajduje się na terytorium Polski, gdyż jest dostarczany bezpośrednio z Chin do Rosji. Nabywca towarów nie ma miejsca zamieszkania ani siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Wnioskodawca podaje, iż jest to kontrahent rosyjski. W związku z powyższym stanowisko Spółki, iż taka czynność cywilnoprawna nie jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest poprawne.

W stosunku do zawieranych pomiędzy firmą polską a kontrahentem chińskim, umów zakupu towarów, decydujące znaczenie ma miejsce dokonania czynności. Umowa kupna sprzedaży ma charakter konsensualny, dochodzi do skutku z chwilą zgodnego oświadczenia stron, niezależnie od tego, kiedy zachodzą faktyczne skutki czynności, stąd termin "dokonanie czynności" oznacza moment zawarcia konkretnej umowy, przez złożenie zgodnych oświadczeń woli przez strony umowy.

Zgodnie z przedstawionymi przez Spółkę danymi, zakupowane towary w żadnym momencie transakcji nie znajdują się na terytorium Polski, a nabywca towarów jest spółką handlową zarejestrowaną i posiadającą siedzibę w Polsce. O tym czy przedmiotowa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych decyduje zatem miejsce dokonania czynności cywilnoprawnej. Siedzibą Spółki jest Łódź, stąd można domniemywać, iż w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej, oświadczenia woli osób dokonujących czynności prawnych w imieniu Spółki mogą być składane na terytorium Polski. Wówczas mimo, że rzeczy będące przedmiotem transakcji będą się znajdowały poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej to transakcja będzie podlegała temu podatkowi.

Jeżeli natomiast dokonanie czynności cywilnoprawnej - zawarcie umowy kupna sprzedaży, poprzez złożenie zgodnych oświadczeń woli przez obie strony czynności, będzie miało miejsce poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to czynność taka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku stanowisko Spółki w odniesieniu do dokonywania zakupu towarów, wyrażone w zapytaniu należy uznać za poprawne.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl