ŁUS-II-415/35/AG - Sukcesja a obowiązki płatnika

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 2005 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-II-415/35/AG Sukcesja a obowiązki płatnika

Pytanie podatnika

Wniosek dotyczy wypłaty wynagrodzenia za miesiąc wrzesień 2005 r. i sporządzenia deklaracji PIT-4 na podstawie art. 31 i 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej przesłania deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat (wzór PIT-4) na podstawie art. 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym na dzień 30 września 2005 r. planowane było połączenie spółek: X w A, Y w P oraz Z w K. W wyniku tego połączenia powstać ma jedna spółka pod nazwą Z z/s w P, posiadająca dwa oddziały zamiejscowe: w A i K, które zachowają status samodzielnego pracodawcy.

Od dnia 20 kwietnia 2005 r. został powołany Oddział w A, który wykonywał jedynie czynności organizacyjne związane z przejściem zakładu pracy z X w A na Oddział w A, posiadający własny numer NIP i REGON. Po połączeniu w/w spółek, Oddział w A stanie się nowym pracodawcą, gdyż:

- zachowa odrębność jako pracodawca - w rozumieniu art. 3 Kodeksy pracy (prowadzi obsługę kadrowo - płacową),

- nie będzie jednostką samobilansującą, nie będzie miał osobowości prawnej.

W związku z powyższym powstała wątpliwość jak wykazać wynagrodzenie za miesiąc wrzesień 2005 r., wypłacone w dniu 4 października 2005 r. (okres przejściowy - wypłata starego pracodawcy za wrzesień, wypłacona przez nowego pracodawcę w październiku).

Zdaniem wnioskodawcy wynagrodzenie za miesiąc wrzesień 2005 r. winno podatkowo obciążyć starego pracodawcę, tj. X w A. Dlatego też do Urzędu Skarbowego należy złożyć dwie deklaracje PIT-4 za październik 2005 r. Jedną deklarację sporządzi X w A wykazując wynagrodzenia za wrzesień 2005 r. wypłacone w październiku, drugą deklarację PIT-4 sporządzi Oddział w A wykazując pozostałe wynagrodzenia wypłacone w październiku 2005 r.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że z treści art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wynika obowiązek "zakładów pracy" - jako płatników, do obliczania i pobierania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Płatnikiem zaliczek na podatek od dochodów ze stosunku pracy jest podmiot określony w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako "zakład pracy". Zaliczki pobierane przez ten zakład dotyczą dochodów pracowników, a więc osób pozostających w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

Płatnicy, o których mowa w art. 31 w/w ustawy, stosownie do postanowień art. 38 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy przekazują na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby.

Nowy podmiot, tj. Z z/s w P Oddział w A wstąpi w obowiązki płatnika wynikające z art. 31 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zgodnie z art. 38 w/w ustawy przy dokonywaniu wypłat wynagrodzeń w miesiącu październiku 2005 r. winien, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu w którym pobrano zaliczki, przekazać kwoty pobranych zaliczek na rachunek urzędu skarbowego wraz z deklaracją według ustalonego wzoru (PIT-4).

Dodatkowo należy zauważyć, że art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 15 stycznia 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wyłącza z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl