ŁUS-II-2-423/75/07/JB - Wpływ różnic kursowych od środków pieniężnych na rachunkach bankowych na dochód zwolniony z opodatkowania w związku z działalnością na terenie specjalnych stref ekonomicznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 czerwca 2007 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-II-2-423/75/07/JB Wpływ różnic kursowych od środków pieniężnych na rachunkach bankowych na dochód zwolniony z opodatkowania w związku z działalnością na terenie specjalnych stref ekonomicznych.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie wpływu kosztów finansowych z tytułu ujemnych różnic kursowych od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych w walutach obcych na dochód wolny od podatku, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w związku z działalnością prowadzoną na terenie strefy uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 14 marca 2007 r. (data wpływu 16 marca 2007 r.) Spółka wystąpiła w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie: czy koszty finansowe z tytułu ujemnych różnic kursowych od środków pieniężnych na rachunkach bankowych w walutach obcych pomniejszają dochód uzyskany na terenie ŁSSE wolny od podatku stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka prowadzi działalność na terenie ŁSSE na podstawie zezwolenia z 2004 r. na prowadzenie działalności na terenie ŁSSE.Siedziba Spółki znajduje się na terenie ŁSSE, a wyodrębniony organizacyjnie Oddział zarejestrowany w KRS - poza strefą. Działalność prowadzona na terenie Strefy obejmuje produkcję i handel wyrobami objętymi zezwoleniem. Dochód wypracowywany przez Spółkę na terenie ŁSSE jest wolny od podatku stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 34 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka posiada odrębne rachunki bankowe dla działalności prowadzonej w strefie i poza nią.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że koszty finansowe z tytułu ujemnych różnic kursowych od środków pieniężnych na rachunkach bankowych w walutach obcych związanych z działalnością na terenie strefy pomniejszają dochód uzyskany na terenie ŁSSE wolny od podatku, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie do art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 z późn. zm.) korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Zwolnienie to przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy (art. 17 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Zgodnie z art. 15a ust. 1 ww. ustawy, w związku z ust. 3 tego artykułu, ujemne różnice kursowe zwiększają koszty uzyskania przychodów - jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 3.

Zatem koszty z tytułu ujemnych różnic kursowych od środków pieniężnych na rachunkach bankowych w walutach obcych w związku z działalnością podstawową prowadzoną na terenie strefy ekonomicznej (określoną w zezwoleniu) pomniejszają dochód uzyskany na terenie ŁSSE wolny od podatku, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym uznając stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe tutejszy organ podatkowy orzekł jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl