ŁUS-II-2-423/232/07/JB - Data powstania przychodu z tytułu windykacji wierzytelności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 października 2007 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-II-2-423/232/07/JB Data powstania przychodu z tytułu windykacji wierzytelności.

"(...) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Na podstawie art. 12 ust. 3a ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1)

wystawienia faktury albo

2)

uregulowania należności.

W przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d, za datę powstania przychodu - na podstawie art. 12 ust. 3e, uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Jak wynika z powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych generalną zasadą, wynikającą z art. 12 ust. 3a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest, iż data powstania przychodu należnego to dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, jednak nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Spółka świadczy usługę restrukturyzacji, za którą uzyskuje prowizję w wysokości określonej w § 13 ust. 2 zawieranych umów. Natomiast z treści § 13 ust. 1 załączonej do wniosku przykładowej umowę o restrukturyzację i sfinansowanie wierzytelności przeterminowanych (...) wynika, że

Strony ustaliły rozumienie wykonania usługi restrukturyzacji jako:

a)

uzyskanie zgody dłużnika na przelew wierzytelności,

b)

wyegzekwowanie na rzecz zleceniodawcy należnych mu kwot w ramach działań windykacyjnych określonych w rozdziale III umowy, lub

c)

wpłatę dokonaną przez dłużnika w okresie od dnia zawarcia umowy do ostatniego dnia terminu wyrażenia przez dłużnika pisemnej zgody na przelew wierzytelności opisanego w § 4 ust. 5 umowy.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że za datę powstania przychodu z tytułu świadczonej przez Spółkę usługi restrukturyzacyjnej, stosownie do art. 12 ust. 3a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy przyjąć dzień wykonania usługi. I tak, w przypadku wyrażenia przez dłużnika w wyniku przeprowadzonych negocjacji zgody na przelew wierzytelności, przychód z tytułu świadczonej usługi powstanie w dniu wyrażenia zgody dłużnika na przelew wierzytelności, to jest w dniu wykonania usługi określonym w § 13 ust. 1 umowy.

Natomiast w sytuacji wyegzekwowania na rzecz zleceniodawcy należnych mu kwot w wyniku windykacji wierzytelności, jak również w przypadku wpłaty dokonanej przez dłużnika w okresie od dnia zawarcia ww. umowy do ostatniego dnia terminu opisanego w § 4 ust. 5 umowy, przychód powstanie w dniu wyegzekwowania lub wpłaty wierzytelności tj. w dniu wykonania, także częściowego świadczonej przez Spółkę usługi, określonego przez strony zawieranych umów. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/2/16-17