ŁUS-II-2-423/190/07/AG - Wydatki związane ze zmianą umowy spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 września 2007 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-II-2-423/190/07/AG Wydatki związane ze zmianą umowy spółki.

"(...) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie zobowiązującym od dnia 1.01.2007 r. brzmieniem art. 15 ust. 1 ww. ustawy (ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przyp. red.), wprowadzonym ustawą z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2006 r. nr 217, poz. 1589) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1.

(...) Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny - zwrot "w celu" oznacza, że między wydatkiem, a osiąganym przychodem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy, mający wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu (wyrok zwykłego składu NSA z 27.02.2002 r., I SA/Po 2721/00).

Prowadząc działalność gospodarczą podatnik ponosi wydatki (koszty) o charakterze bezpośrednim, które można powiązać z konkretnym przychodem oraz wydatki o charakterze pośrednim, tzn. takie których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe. Zgodnie więc z zasadą potrącalności kosztów w przypadku, gdy poniesiony koszt można bezpośrednio odnieść do osiągniętego przychodu, wówczas powinien on być uwzględniony w rachunku podatkowym, w tym roku, w którym osiągnięty został przychód. Należy jednak zauważyć, że nie we wszystkich przypadkach związek ten jest bezpośredni. Pomimo jednak, iż w związku z poniesieniem takich wydatków podatnik nie może oczekiwać zwiększenia swoich przychodów bezpośrednio, mogą być one uznane za poniesione w celu osiągnięcia przychodów (służą zabezpieczeniu źródeł przychodów), pod warunkiem wykazania przez podatnika, że były one racjonalne co do zasady i co do wielkości.

W takich przypadkach, tzn. gdy nie ma możliwości przyporządkowania danego wydatku do przychodów wydatek ten będzie stanowił koszt uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia.

Wykazanie związku przyczynowo-skutkowego oraz tego, czy założony cel gospodarczy został osiągnięty jest obowiązkiem podatnika. Podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić jedynie w oparciu o procedury określone w przepisach ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (...). Zgodnie z art. 262 § 1-4 Kodeksu podwyższenie kapitału zakładowego zarząd zgłasza do Krajowego Rejestru Sądowego. Do zgłoszenia podwyższenia kapitału zakładowego należy dołączyć:

a)

uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego,

b)

oświadczenie o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym,

c)

oświadczenie wszystkich członków zarządu o wniesieniu całości wkładów na podwyższony kapitał zakładowy,

d)

dowód uiszczenia wpisu sądowego,

e)

dowód uiszczenia opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym,

f)

uchwałę o zmianie umowy spółki (jeżeli podwyższenie następuje przez zmianę umowy spółki),

g)

tekst jednolity umowy spółki (jeżeli podwyższenie następuje przez zmianę umowy spółki),

h)

listę wspólników ze wskazaniem liczby i wartości nominalnej udziałów przysługujących każdemu z nich.

W związku z powyższym wskazać należy, że w celu podwyższenia kapitału zakładowego Spółka jest obowiązana ponieść wymienione wyżej kategorie wydatków. Ich poniesienie jest niezbędne, ponieważ warunkuje pozyskanie od udziałowców środków przeznaczonych na podwyższenie kapitału. (...)

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z podwyższeniem kapitału zakładowego, co związane jest z objęciem udziałów w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci prawa do wieczystego użytkowania gruntów i prawa własności.

Organ podatkowy podkreśla, że podwyższenie kapitału zakładowego spełnia funkcję gospodarczą, ponieważ daje on podstawę zabezpieczenia praw wierzycieli i rękojmię spłaty udzielonych spółce kredytów. Wysokość kapitału zakładowego jest sygnałem dla potencjalnych kontrahentów spółki, iż jej kondycja finansowa jest dobra, co buduje zaufanie i wpływa na podejmowanie określonych decyzji gospodarczych. Powyższe może się zatem istotnie przyczynić do uzyskiwania zwiększonych przychodów przez podatnika. W świetle powyższego, wydatków, które poniosła Spółka w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego trudno nie uznać za gospodarczo uzasadnionych i związanych z prowadzoną działalnością oraz zakwestionować prawo zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując w ocenie tutejszego organu podatkowego, poniesione przez Spółkę wydatki na:

1)

podatek od czynności cywilnoprawnych,

2)

opłata za sporządzenie aktu notarialnego,

3)

opłaty za sporządzenie wypisów z aktu notarialnego,

4)

opłaty sądowe w związku ze zmianą i ogłoszeniem w Krajowym Rejestrze Sądowym

- nie warunkują wpływu do Spółki wkładu niepieniężnego, a tym samym nie są wydatkami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodów nieopodatkowanych. Zatem uznać należy, że mimo iż należą do kosztów, których wprost nie można przyporządkować do określonego przychodu, są kosztami związanymi z działalnością gospodarczą i dotyczą zwiększenia źródeł przychodów, w związku z czym stanowią koszt uzyskania przychodów w chwili ich poniesienia na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/2/26-27