ŁUS-II-2-423/109/07/AT - Wydatki na wynajem samochodu poza granicami kraju.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 czerwca 2007 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-II-2-423/109/07/AT Wydatki na wynajem samochodu poza granicami kraju.

"(...) czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki poniesione na wynajem samochodu osobowego za granicą w związku z podróżą służbową pracowników poza granicami kraju można w pełnej wysokości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym pracownicy Spółki podczas zagranicznych podróży służbowych wynajmują samochody osobowe w celu odbycia dalszej podróży. Usługa wynajęcia samochodu jest potwierdzona fakturą. Spółka, powołując się na art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zalicza do kosztów uzyskania przychodów tylko tę część wydatków, która nie przewyższa limitu wynikającego z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

(...) Na podstawie art. 77 tiret 5 § 1 ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94, ze zm.) pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Sposób ustalania oraz rodzaje przysługujących pracownikowi należności z tytuły podróży służbowej poza granicami kraju reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. nr 236, poz. 1991 ze zm.).

Z opisanego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że pracownik w imieniu Spółki, w celu dojazdu z lotniska do miejsca docelowego, wynajął samochód osobowy. Należność za usługę wynajmu samochodu wynikającą z faktury pracownik zapłacił ze środków, jakimi dysponował w momencie odbywania podróży. Jest to zatem wydatek do poniesienia przez Spółkę, a nie zwrot należności przysługujących pracownikowi odbywającemu podróż służbową. Przywołany przez wnioskodawcę przepis art. 16 ust. 1 pkt 30 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiący, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) - w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu, do opisanej we wniosku sytuacji nie ma zastosowania. Koszty te nie są bowiem wydatkami na rzecz pracownika z tytułu używania przez niego samochodu, lecz zwrotem środków jakie pracownik, w trakcie trwania podróży służbowej wydatkował w imieniu Spółki.

Jeżeli zatem podróż służbowa pracownika związana jest z uzyskaniem przychodów przez Spółkę, wydatki na wynajem samochodu osobowego poza granicami kraju są kosztem uzyskania przychodów w pełnej wysokości stosownie do treści art. 15 ust. 1 ww. ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/11/38-39