ŁUS II-2-415/45/05/AG - Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odsetek od zaległych wynagrodzeń wypłaconych pracownikom

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lutego 2006 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS II-2-415/45/05/AG Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odsetek od zaległych wynagrodzeń wypłaconych pracownikom

Pytanie podatnika

Czy odsetki od zaległych wynagrodzeń wypłaconych pracownikom są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z opodatkowania odsetek od zaległych wynagrodzeń wypłaconych pracownikom na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uzna je za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 14.12.2005 r. (data wpływu 16.12.2005 r.), uzupełnionym na wezwanie Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego pismem z dnia 03.01.2006 r. Szpital zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z opodatkowania wypłaconych pracownikom odsetek od zaległych wynagrodzeń na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w miesiącu grudniu 2005 r., na podstawie ugody zawartej pomiędzy pracownikami, a pracodawcą zostały wypłacone odsetki od wynagrodzeń z tytułu roszczeń pracowników wynikających z art. 4 ustawy z dnia 16.12.1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu wynagrodzeń przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw.

Zdaniem wnioskodawcy, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych odsetki od zaległych wynagrodzeń, wypłacone pracownikom nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż w myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ww. ustawy ustawodawca zwalnia od podatku dochodowego, na podstawie wyjątku, odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1.

Źródłami przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy są:

- stosunek służbowy

- stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

- praca nakładcza,

- emerytura lub renta.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Do tak zdefiniowanych przychodów ze stosunku pracy należy również zaliczyć odsetki wypłacone pracownikowi z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń.

W związku z powyższym należy uznać, że odsetki od zaległych wynagrodzeń są źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, stanowią przychód określony w art. 12 ust. 1 i na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ww. ustawy korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14.12.2005 r. jest prawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl