LUS/I-2/443/1/06/KW - Usługa świadczona poza terytorium kraju.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 stycznia 2006 r. Lubuski Urząd Skarbowy w Zielonej Górze LUS/I-2/443/1/06/KW Usługa świadczona poza terytorium kraju.

"(...) Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Należy jednak zaznaczyć, że wyżej cytowanego przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT nie stosuje się w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy na terytorium kraju, z wyłączeniem usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca (art. 17 ust. 2 ww. ustawy).

W przedmiotowym przypadku podatek należny został rozliczony przez usługodawcę, a ponadto usługi kontrahentów niemieckich świadczone są na rzecz podatnika zarejestrowanego w kraju świadczącego usługę tj. w Niemczech. Dlatego też wyłączenie zawarte w art. 17 ust. 2 nie znajduje zastosowania, w związku z czym w przypadku przedstawionym przez Podatnika nie dochodzi do importu usług.

Ponadto należy zauważyć, iż art. 1 ustawy o VAT stanowi, że ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem od towarów i usług. W sytuacji Podatnika, który jest zarejestrowanym podatnikiem od wartości dodanej na terenie Niemiec i nabywa usługi związane z działalnością prowadzoną na terenie Niemiec, Podatnik powyższe transakcje powinien rozliczyć zgodnie z przepisami i zasadami obowiązującymi na terenie Niemiec (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/7/14