LK-SP-PR-3032/LM/BP/04 - Opłata skarbowa od wniosków o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 lipca 2004 r. Ministerstwo Finansów LK-SP-PR-3032/LM/BP/04 Opłata skarbowa od wniosków o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

W związku z pismem z dnia 21 lipca 2004 r., znak: (...), w sprawie opłaty skarbowej, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) opłacie skarbowej podlegają m.in. podania (żądania, wnioski, odwołania, zażalenia) i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej.

Przepisy z zakresu opłaty skarbowej nie zawierają definicji podań. Dla wyjaśnienia tej kwestii niezbędne jest odwołanie się do przepisów prawa administracyjnego, które regulują sposób postępowania w konkretnej sprawie, w szczególności norm kodeksu postępowania administracyjnego i ustawy - Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 63 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) - podanie (żądanie, wyjaśnienie, odwołanie, zażalenie) powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych. Podobne uregulowania zawiera w art. 168 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Wyjaśniając pojęcie "podania" przez odniesienie się do przepisów prawa można stwierdzić, iż w swej istocie stanowią one pisma składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej celem spowodowania określonego działania (zaczepienia czynności) organu administracyjnego. Nie ma przy tym znaczenia jaką nazwę (tytuł) nada takiemu pismu sam zainteresowany (strona), czy też przepis prawa stanowiący materialną lub formalną podstawę prawną wysuniętego żądania. Istotne natomiast jest, aby żądanie, jako niezbędny element treści podania, stanowiło wyraz uzewnętrznienia woli konkretnego podmiotu.

W świetle powyższego, do podań podlegających opłacie skarbowej należy zaliczyć w szczególności: żądania, odwołania, zażalenia, nadzwyczajne środki prawne służące wzruszeniu ostatecznych aktów administracyjnych, wnioski, wystąpienia, prośby. Podaniami są także zapytania podatników o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego składane w trybie określonym w art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że podania (zapytania) podatnika o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach nie podlegają wyłączeniu z opłaty skarbowej na podstawie art. 2 powołanej ustawy o opłacie skarbowej, jak również nie zostały objęte zwolnieniami, o których mowa w Części I kol. 4 załącznika do ustawy o opłacie skarbowej.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że pisemne zapytania podatników składane do organów podatkowych, w trybie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, podlegają opłacie skarbowej na zasadach ogólnych zgodnie z art. 1 pkt 1 lit. a ustawy o opłacie skarbowej, według stawki określonej w Części I ust. 1 kol. 3 załącznika do ustawy, tj. w wysokości 5 zł.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2004/4/32