LK-833-673/00/IK - Opodatkowanie spółek cywilnych podatkiem od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 października 2000 r. Ministerstwo Finansów LK-833-673/00/IK Opodatkowanie spółek cywilnych podatkiem od nieruchomości.

W odpowiedzi na pismo z dn. 19.06.2000 r. dotyczące opodatkowania spółek cywilnych podatkiem od nieruchomości, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia.

Artykuł 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, że obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, które mają określony tytuł do nieruchomości (własność, posiadanie, użytkowanie wieczyste).

Z przesłanego do Ministerstwa Finansów pisma wynika, że nie spółka cywilna, lecz jej wspólnicy nabyli przedmiotową nieruchomość. Dlatego też obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości, stosownie do cytowanego art. 2 ust. 1, ciąży na osobach fizycznych. Zgodnie z art. 6 ust. 7 powyższej ustawy wymiar podatku dla osób fizycznych ustala zatem w drodze decyzji wójt lub burmistrz (prezydent miasta) na podstawie wykazu nieruchomości złożonego przez podatnika. Płatność podatku następuje w ratach co kwartał.

Generalnie należy przy tym stwierdzić, że - stosownie do art. 860 ustawy z dn. 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny, przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Z kolei art. 861 § 1 k.c. stanowi, że wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw - wkład może stanowić również prawo własności nieruchomości. Z chwilą wniesienia wkładu przez któregokolwiek ze wspólników nabyte prawa wchodzą do majątku spółki i stają się współwłasnością łączną wspólników.

Z treści art. 2 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika natomiast, że jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność lub współposiadanie innych osób niż małżonkowie, obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub współposiadaczach. Również według art. 864 k.c. za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie.

Jeżeli zatem nieruchomość jest współwłasnością lub jest we współposiadaniu dwóch lub więcej osób, osobą, na którą wystawia się odrębny nakaz płatniczy, co do której prowadzi się rachunkowość, wystawia tytuły wykonawcze w postępowaniu egzekucyjnym, jest którykolwiek ze wspólników (współposiadaczy) - art. 92 ustawy z dn. 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Reasumując, w przypadku spółki cywilnej ustalenie wymiaru podatku od nieruchomości następuje w drodze decyzji wójta lub burmistrza (prezydenta) - na podstawie wyżej wymienionego przepisu art. 6 ust. 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Należy ponadto podkreślić, że orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego nie stanowią powszechnie obowiązującej wykładni prawa, wiążą więc organy podatkowe jedynie w tej sprawie, w której zapadły.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów informuje, że zgodnie z art. 14 § 1 pkt 1 ustawy z dn. 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa Minister Finansów sprawuje jedynie ogólny nadzór w sprawach podatkowych, nie jest więc organem właściwym do rozstrzygania konkretnej, jednostkowej sprawy.

Opublikowano: Glosa 2001/1/38