LK-57/LP/04/AP - Preferencyjne stawki podatku od nieruchomości zajętych na udzielanie świadczeń zdrowotnych i działalność pożytku publicznego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 kwietnia 2004 r. Ministerstwo Finansów LK-57/LP/04/AP Preferencyjne stawki podatku od nieruchomości zajętych na udzielanie świadczeń zdrowotnych i działalność pożytku publicznego.

Odpowiadając na pismo z dnia 14 stycznia 2004 r., nr (...) dotyczące podatku od nieruchomości, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.), z preferencyjnej stawki korzystają budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych.

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.) świadczeniem zdrowotnym są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, w szczególności związane z:

1) badaniem i poradą lekarską,

2) leczeniem,

3) badaniem i terapią psychologiczną,

4) rehabilitacją leczniczą,

5) opieką nad kobietą ciężarną i jej płodem, porodem, połogiem oraz nad noworodkiem,

6) opieką nad zdrowym dzieckiem,

7) badaniem diagnostycznym, z analityką medyczną,

8) pielęgnacją chorych,

9) pielęgnacją niepełnosprawnych i opieką nad nimi,

10) opieką paliatywno-hospicyjną,

11) orzekaniem i opiniowaniem o stanie zdrowia,

12) zapobieganiem powstawaniu urazów i chorób poprzez działania profilaktyczne i szczepienia ochronne,

13) czynnościami technicznymi z zakresu protetyki i ortodoncji,

14) czynnościami z zakresu zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

Podmioty, które mogą udzielać świadczeń zdrowotnych, to zgodnie z art. 4 ustawy: zakłady opieki zdrowotnej, osoby fizyczne wykonujące zawód medyczny, grupowe praktyki lekarskie oraz grupowe praktyki pielęgniarek i położnych.

Na mocy art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy zakładem opieki zdrowotnej jest m.in. przychodnia, ośrodek zdrowia, poradnia.

Wykonującą zawód medyczny jest, zgodnie z art. 18d ww. ustawy, osoba, która na podstawie odrębnych przepisów (np. ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza - Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 204 ze zm.) uprawniona jest od udzielania świadczeń zdrowotnych, oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

Biorąc pod uwagę powyższe, budynki lub ich części - zajęte na udzielanie świadczeń zdrowotnych przez uprawnione podmioty (np. lekarza, psychologa, terapeutę) - będą podlegały opodatkowaniu stawką, określoną w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d, niezależnie od faktu, że jednocześnie zajęte są na inną działalność (np. po godzinach przyjęć lekarza udzielane są porady prawne).

Należy również zauważyć, że na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ze zwolnienia z podatku od nieruchomości korzystają nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby prowadzenia przez stowarzyszenia statutowej działalności wśród dzieci i młodzieży w zakresie oświaty, wychowania, nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu, z wyjątkiem wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 ze zm.) stanowią, że działalność oświatowa i wychowawcza realizowana jest wśród dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach objętych systemem oświaty.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy do placówek objętych systemem oświaty należą poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w tym poradnie specjalistyczne udzielające dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Nieruchomości lub ich części, które zajęte są przez stowarzyszenia w ramach ich statutowej działalności na poradnictwo pedagogiczne dotyczące dzieci i młodzieży, objęte są więc ww. zwolnieniem.

Ponadto, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. c i art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, stawką od gruntów i budynków "pozostałych" objęte są m.in. grunty i budynki zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. Nieruchomości lub ich części - zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - zwolnione są z podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 14.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873) działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie (obejmujących m.in. ochronę i promocję zdrowia). Organizacjami pożytku publicznego są - niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku - osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, jeżeli uzyskają status organizacji pożytku publicznego, zgodnie z przepisami ww. ustawy, która definiuje również działalność odpłatną i nieodpłatną pożytku publicznego.

Sumując, jeżeli określone nieruchomości lub ich części nie są zwolnione z podatku na podstawie opisanych przepisów, mogą być opodatkowane stawką dla gruntów i budynków "pozostałych", stawką dla budynków lub ich części zajętych na udzielanie świadczeń zdrowotnych, a w przypadku niespełnienia warunków do zastosowania tych stawek - stawką właściwą dla przedmiotów opodatkowania związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (...).

Opublikowano: Biul.Skarb. 2004/3/17