LK-421/LP/03/AP - Ulga inwestycyjna w podatku rolnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 kwietnia 2003 r. Ministerstwo Finansów LK-421/LP/03/AP Ulga inwestycyjna w podatku rolnym.

Odpowiadając na pismo z dnia 4 lutego 2003 r., znak: (...), w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku rolnym - Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

Stosownie do przepisów art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.) podatnikom tego podatku przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich.

Ustawa o podatku rolnym nie definiuje pojęć wymienionych w powołanym przepisie. Wyjaśnienia tych pojęć należy zatem szukać w innych aktach prawnych lub ustalić ich znaczenie potoczne.

Aktem prawnym normującym zagadnienia związane z projektowaniem, budową, utrzymaniem i rozbiórką obiektów budowlanych jest ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 ze zm.). Zgodnie z art. 3 pkt 6 tej ustawy pod pojęciem budowa należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę oraz przebudowę obiektu budowlanego. Natomiast przez modernizację rozumie się trwałe unowocześnienie (uwspółcześnienie) budynku lub obiektu ("Mały słownik języka polskiego", PWN, wydanie XII, 1995 r.). Od powyższych pojęć należy odróżnić pojęcie remontu (zdefiniowane w art. 3 pkt 8), które oznacza wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Od dnia 1 stycznia 2003 r., zgodnie z art. 1 znowelizowanej ustawy o podatku rolnym, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszystkie grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (niezależnie od tego, czy spełniają normę obszarową gospodarstwa rolnego 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego), z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Art. 13 ust. 1 ustawy stwierdza, że ulga inwestycyjna przysługuje podatnikom podatku rolnego, a w pkt 1 nie wskazano, że ulga z tytułu budowy lub modernizacji budynków inwentarskich dotyczy gospodarstwa rolnego. Ulga ta przysługuje więc podatnikowi niezależnie od tego, czy budynek inwentarski położony jest na gruntach gospodarstwa rolnego, czy na innych użytkach rolnych.

Wydatki poniesione na zakup i zainstalowanie urządzeń do schładzania mleka są podstawą do przyznania ulgi inwestycyjnej z tytułu modernizacji budynku, jeśli urządzenia te zainstalowane są na stałe w budynku inwentarskim (stanowią substancję budynku, a nie jego wyposażenie). Takiej interpretacji omawianego przepisu dokonał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 października 1998 r. (sygn. akt: III S.A. 1565/97), w którym stwierdzono, że "Wszelkie przepisy dotyczące ulg i zwolnień podatkowych muszą być interpretowane ściśle. Zatem modernizacja (unowocześnienie) budynku inwentarskiego, uprawniająca do ulgi podatkowej, musi dotyczyć substancji tego budynku, a nie jego wyposażenia, stanowiącego odrębne nieruchomości".

Na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatku rolnym - ulga inwestycyjna przysługuje podatnikowi tego podatku z tytułu zakupu i zainstalowania urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę. W sytuacji gdy podatnik (inwestor) poniesie nakłady na: budowę własnego ujęcia wody (studni), przyłączenie się do zbiorczego ujęcia wody, rozprowadzenie wody w gospodarstwie rolnym i udokumentuje je rachunkami, spełnione są warunki do zastosowania przedmiotowej ulgi inwestycyjnej. Ulga nie przysługuje natomiast z tytułu wydatków na budowę wodociągu wiejskiego. W takim przypadku inwestorem jest gmina, chociaż budowa może być finansowana ze środków pochodzących z różnych źródeł (w tym dobrowolnych wpłat mieszkańców).

W powyższym przepisie stwierdzono, że ulga inwestycyjna przysługuje podatnikom podatku rolnego z tytułu wydatków poniesionych na zainstalowanie urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę. Jeżeli zatem urządzenia zaopatrzenia w wodę zainstalowano na gruntach, które podlegają podatkowi rolnemu, ale nie stanowią gospodarstwa rolnego (powierzchnia poniżej 1 ha przeliczeniowego), ulga inwestycyjna nie przysługuje.

Stosownie do art. 13 ust. 2 ustawy o podatku rolnym ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja - w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Zakres informacji, jakie powinien zawierać rachunek, określa § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. Nr 240, poz. 2063). Natomiast faktura wystawiona przez podatnika podatku od towarów i usług powinna zawierać co najmniej elementy wymienione w § 35 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Opublikowano: Biul.Skarb. 2003/3/22