LK-270/LP/03/PP - Zwrot podatków od środków transportowych - transport kombinowany.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2003 r. Ministerstwo Finansów LK-270/LP/03/PP Zwrot podatków od środków transportowych - transport kombinowany.

Odpowiadając na pismo z dnia (...) znak (...) w sprawie przepisów dotyczących podatku od środków transportowych - Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Na podstawie art. 11a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) podatnikom wykorzystującym środki transportu, dla wykonywania przewozów w transporcie kombinowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przysługuje zwrot zapłaconego podatku od tych środków.

Zgodnie z informacją uzyskaną od Ministerstwa Infrastruktury, warunki i zasady wykonywania odpłatnie, na podstawie umowy, przewozu rzeczy (w tym w systemie transportu kombinowanego) reguluje ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe - art. 1 ust. 1 (Dz. U. z 2000 r. Nr 50, poz. 601 ze zm.).

Stosownie do art. 35 ust. 1 ww. ustawy dokumentem przewozowym, na podstawie którego przyjmuje się przesyłkę do przewozu, jest list przewozowy.

W liście przewozowym nadawca zamieszcza:

1) nazwę i adres nadawcy, jego podpis oraz określenie placówki przewoźnika zawierającej umowę,

2) miejsce przeznaczenia przesyłki oraz nazwę i adres odbiorcy,

3) określenie rzeczy, masy, liczby sztuk przesyłki, sposobu opakowania i oznaczenia,

4) inne wskazania i oświadczenia, wymagane albo dopuszczone zgodnie z przepisami ze względu na warunki danej umowy lub sposób rozliczeń.

Ponadto nadawca dołącza do listu przewozowego dokumenty wymagane w przepisach szczególnych, a w razie niemożności ich dołączenia dostarcza je w odpowiednim czasie w miejscu załatwiania wymaganych czynności, zamieszczając w liście przewozowym odpowiednią wzmiankę o dołączeniu dokumentów lub miejscu ich złożenia.

Wspomniana ustawa nie określa wzoru listu przewozowego, natomiast każdy przewoźnik może wydawać regulaminy określające warunki przewozu rzeczy, w tym stosowane przez niego wzory dokumentów przewozowych (art. 4 ww. ustawy). W sprawach nieuregulowanych ww. ustawą stosuje się przepisy kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 780 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) na żądanie przewoźnika wysyłający powinien wystawić list przewozowy zawierający adres wysyłającego oraz adres odbiorcy, miejsce przeznaczenia, oznaczenie przesyłki według rodzaju, ilości oraz sposobu opakowania, jak również wartość rzeczy szczególnie cennych, a ponadto wszelkie inne istotne postanowienia umowy. W interesie przewoźnika jest, aby w umowie, a następnie w liście przewozowym, znalazł się zapis o przewozie koleją.

Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w transporcie kombinowanym stosowane są następujące listy przewozowe, w których dokonuje się wpisu o wykonaniu przewozu koleją:

- list przewozowy SMGS, jeżeli towar przewożony jest na podstawie Umowy o międzynarodowej kolejowej komunikacji towarowej (SMGS), ogłoszonej w Dzienniku Taryf i Zarządzeń Komunikacyjnych z 1951 r. Nr 17, poz. 164 ze zm.,

- list przewozowy CIM, stanowiący załącznik do obwieszczenia Zarządu PKP w sprawie przepisów szczególnych stosowanych przez kolej przy przewozie towarów na podstawie Konwencji o międzynarodowym przewozie kolejami RSM (COTIF), ogłoszony w Biuletynie PKP Zeszyt B z 2002 r. Nr 14, poz. 35,

- list przewozowy komunikacji krajowej stanowiący załącznik do Regulaminu przewozu przesyłek towarowych (RTP), ogłoszony w Biuletynie PKP Cargo S.A. z 2002 r. Nr 17,

- list przewozowy CMR, jeżeli towar przewożony jest na podstawie Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów, sporządzonej w Genewie dnia 19 maja 1956 r. (Dz. U. z 1962 r. Nr 49, poz. 238).

Sumując powyższe, należy stwierdzić, iż wymienione wyżej dokumenty, zawierające odpowiednią informację o przewozie drogowym, wraz z załącznikami mogą stanowić podstawę do sporządzenia wniosku o zwrot zapłaconego podatku od środków transportowych, zgodnie z przepisami art. 11a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

W przypadku niedysponowania przez przewoźnika takimi dokumentami może on wystąpić do nadawcy (wysyłającego) bądź odbiorcy o udostępnienie ich do celów podatkowych.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2003/2/19