LK-2094/LM/MD/2002 - Warunki zwolnienia od podatku pożyczek udzielanych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 października 2002 r. Ministerstwo Finansów LK-2094/LM/MD/2002 Warunki zwolnienia od podatku pożyczek udzielanych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej.

W odpowiedzi na pismo z dnia 16 października 2002 r. w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy pożyczki, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Ustawą z dnia 7 czerwca 2002 r. (Dz. U. Nr 121, poz. 1031) wprowadzono zwolnienie od podatku obejmujące pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki wydatkowane zostaną na rozpoczęcie lub kontynuowanie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.

Z treści tego przepisu wynika jednoznacznie, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest udzielenie pożyczki przedsiębiorcy lub przyszłemu przedsiębiorcy, pod warunkiem, że otrzymane na podstawie umowy pożyczki pieniądze przeznaczone zostaną na rozpoczęcie lub dalsze prowadzenie działalności gospodarczej, przy czym wykorzystanie przedmiotu pożyczki, w tym celu udzielonej, nastąpić powinno w okresie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Dodatkowy warunek, w przypadku pożyczek pieniężnych, stanowi wymóg udokumentowania wydatków na wskazane w omawianym przepisie cele ze środków pochodzących z pożyczki. W związku z tym, że przepisy nie precyzują, w jaki sposób pożyczkodawca ma udokumentować fakt poniesienia określonych wydatków, przyjąć należy, że mogą to być wszelkiego rodzaju dokumenty potwierdzające rzeczywiste wydatkowanie wspomnianych środków, w szczególności zaś faktury i rachunki. Nie stanowi okoliczności uzasadniającej zastosowanie omawianego zwolnienia samo zawarcie umowy, której skutkiem ma być spełnienie świadczenia ze środków pochodzących z pożyczki, lecz dopiero wykonanie takiej umowy przez dokonanie zapłaty.

Odnosząc się do zakresu podmiotowego zwolnienia, określonego w art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, Ministerstwo Finansów uprzejmie zauważa, że przepis ten nie zawiera żadnych ograniczeń podmiotowych. Oznacza to, że wszelkie umowy pożyczki niezależnie od charakteru podmiotów, które je zawierają, korzystają ze zwolnienia po spełnieniu pozostałych warunków ustawowych. Należy mieć jednak na względzie fakt, że zwolnienie to nie znajdzie zastosowania w przypadku pożyczek udzielanych spółce przez jej wspólników. Czynność taka jest bowiem w świetle przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych traktowana jako zmiana umowy spółki i w przepisach regulujących opodatkowanie umowy spółki i jej zmian nie zawarto analogicznego zwolnienia od podatku.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2003/1/27