LK-1890/LP/02/IP - Zwolnienie od podatku rolnego gruntów gospodarstwa rolnego stanowiących współwłasność.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 października 2002 r. Ministerstwo Finansów LK-1890/LP/02/IP Zwolnienie od podatku rolnego gruntów gospodarstwa rolnego stanowiących współwłasność.

Odpowiadając na pismo z dnia 10 września 2002 r. znak: (...) w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku rolnym, Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.) zwalnia się od podatku rolnego grunty lub prawo wieczystego użytkowania gruntów, nabyte w drodze kupna na utworzenie nowego lub powiększenie już istniejącego gospodarstwa do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha oraz grunty Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa objęte w trwałe zagospodarowanie w celu utworzenia nowego gospodarstwa lub powiększenia już istniejącego gospodarstwa do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha - na okres 5 lat.

Za gospodarstwo rolne uważa się, zgodnie z art. 1 ust. 2 ww. ustawy, obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych w operatach ewidencyjnych jako użytki rolne gruntów pod zabudowaniami związanymi z prowadzeniem tego gospodarstwa o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 1 ha przeliczeniowy stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej lub osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 3 ustawy o podatku rolnym, jeżeli gospodarstwo rolne jest współwłasnością albo jest we współposiadaniu dwóch lub więcej osób, to grunty tego gospodarstwa stanowią odrębny przedmiot opodatkowania.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że nabycie gruntów gospodarstwa rolnego, stanowiących współwłasność o powierzchni nieprzekraczającej 100 ha, spełnia przesłanki art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku rolnym, niezależnie od powierzchni gruntów stanowiących własność poszczególnych współwłaścicieli. Jeżeli jednak powierzchnia takiego gospodarstwa przekracza 100 ha, brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia przewidzianego w ww. przepisie. W podobnej sprawie wypowiedział się NSA w wyroku z dnia 18 sierpnia 1999 r., sygn. akt I SA/Łd 1065/97.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2002/6/18