LK-1146/LP/04/PP - Podatek od środków transportowych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 13 stycznia 2005 r. Ministerstwo Finansów LK-1146/LP/04/PP Podatek od środków transportowych.

Odpowiadając na pismo, znak: (...), dotyczące wyjaśnień przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) - Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych, z zastrzeżeniem ust. 2, ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych. Jak właścicieli traktuje się również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany.

Zgodnie z art. 9 ust. 4 cytowanej ustawy obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany, a w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty.

Zarejestrowanie środka transportowego, o którym mowa w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, odbywa się na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 ze zm.). Rejestracji pojazdu dokonuje organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę właściciela. Organem takim jest starosta lub w szczególnych przypadkach wojewoda.

Przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym (art. 73 ust. 5) dopuszczają możliwość rejestracji pojazdu powierzonego podmiotowi polskiemu przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną. Pojazd taki jest wówczas rejestrowany przez organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) podmiotu polskiego.

Z pisma wynika, że środki transportu stanowią własność podmiotu zagranicznego i zostały zarejestrowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Zatem, podmiot polski, któremu powierzone zostały przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną pojazdy, a następnie zarejestrowane przez ten podmiot na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie jest podatnikiem podatku od środków transportowych. Podmiot polski nie jest bowiem właścicielem pojazdu lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, na którą środek transportowy jest zarejestrowany. (...)

Opublikowano: Biul.Skarb. 2005/1/25