Likwidacja tzw. ulgi sportowej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 maja 2006 r. Ministerstwo Finansów Likwidacja tzw. ulgi sportowej

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów - na interpelację nr 2608 w sprawie planowanej likwidacji tzw. ulgi sportowej.

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, na przekazaną przy piśmie Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 maja 2006 r. interpelację złożoną przez Panów Posłów Jerzego Szmajdzińskiego, Tadeusza Tomaszewskiego i Bogusława Wontora w sprawie planowanej likwidacji tzw. ulgi sportowej, uprzejmie informuję.

Stosownie do postanowień art. 26d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), dodanego ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. Nr 155, poz. 1298), obowiązującego od dnia 1 stycznia 2006 r., odliczeniu od dochodu podlegają wydatki w wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, poniesione przez podatnika na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną i licencję sportową, skupiających co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów.

Warto zwrócić uwagę, iż Prokurator Generalny złożył w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisów wprowadzonych zarówno do powołanej wyżej ustawy, jak i ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.), z uwagi na tryb ich uchwalenia w Parlamencie.

Niezależnie jednak od powyższego, przygotowany projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, zawierający m.in. propozycje zmian w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, przewiduje likwidację przedmiotowego odliczenia. Nie jest to jednak jedyna preferencja, której wyeliminowanie zakłada powyższy projekt, do uchylenia bowiem przeznaczono np. ulgę z tytułu zatrudniania w gospodarstwie domowym osób bezrobotnych.

Proponowane w przedmiotowym projekcie zmiany dotyczą przede wszystkim wprowadzenia skal podatkowych na lata 2007-2008 uwzględniających waloryzację progów i kwoty zmniejszającej podatek. Należy przy tym zauważyć, iż obecnie obowiązuje skala podatkowa z progami z 2001 r. i kwotą zmniejszającą podatek z 2003 r. Jednocześnie projekt zakłada wprowadzenie od 2009 r. dwustopniowej skali podatkowej ze stawkami 18% i 32%, która wpłynie na zmniejszenie obciążeń podatkowych dla ogółu podatników. Przewiduje się również zwaloryzowanie na lata 2007-2008 zryczałtowanych (kwotowych) kosztów uzyskania przychodów dla osób wykonujących pracę na podstawie stosunku pracy i stosunków pokrewnych.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl