L.IS.II/2-4430/285/05 - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności częściowo odpłatnego przekazania usług obcych pracownikom oraz moment powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 maja 2006 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie L.IS.II/2-4430/285/05 Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności częściowo odpłatnego przekazania usług obcych pracownikom oraz moment powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie w decyzji z dnia 8 maja 2006 r. nr L.IS.II/2-4430/285/05 dokonał interpretacji prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności częściowo odpłatnego przekazania usług obcych pracownikom oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego, w którym Spółka dokonuje zakupu na rzecz pracowników biletów do kina, teatru, na koncerty, itp. oraz opłaca uczestnictwo w zajęciach sportowych, takich jak aerobik, basen i inne. Wydatki te finansowane są w 50% ze środków ZFŚS, a w pozostałej części przez pracowników korzystających z przedmiotowych usług.

Zapytanie Podatnika dotyczyło kwestii opodatkowania opisanych czynności oraz momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT.

Organ, dokonując interpretacji prawa podatkowego, powołał się na art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy przez świadczenie usług podlegających opodatkowaniu rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy. Organ zaznaczył, iż w przypadku przekazania zakupionych usług obcych, przekazującego traktuje się jako usługodawcę.

Mając na uwadze powołane regulacje, organ stwierdził, iż świadczenie usług, za odpłatnością, na rzecz pracowników Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 wskazanej powyżej ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5 tej ustawy, rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obowiązek podatkowy, w myśl art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1 tej ustawy. Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (ust. 11 tego artykułu).

Wobec powyższego organ stwierdził, iż, w przedstawionej sytuacji, podstawę opodatkowania stanowi kwota, jaką winien uiścić pracownik, pomniejszona o należny podatek. Natomiast obowiązek podatkowy powstaje na zasadach określonych art. 19 ustawy VAT. Zatem jeżeli pracownik, przed otrzymaniem od pracodawcy wymienionych świadczeń, uiści należność, wówczas obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania wpłaty.

Opublikowano: Dor.Podat. 2006/6/53