L.IS.I/1/4231-1/2007 - Koszty delegacji służbowych związane z zakupem maszyny produkcyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 czerwca 2007 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie L.IS.I/1/4231-1/2007 Koszty delegacji służbowych związane z zakupem maszyny produkcyjnej.

"(...) Spółka podała, że w związku z planowanym zakupem maszyny do produkcji, jej pracownicy odbywali podróże służbowe poza granicę kraju w celu wyboru najlepszej oferty dotyczącej poszukiwanej maszyny. Wyjazdy odbywały się na zaproszenie firm oferujących do sprzedaży maszyny do produkcji i miały na celu zapoznanie się z technicznymi możliwościami urządzenia oferowanego do sprzedaży, obserwację pracy tego urządzenia na terenie zakładu producenta itp. Ostatecznie Spółka skorzystała z jednej z ofert sprzedaży i dokonała zakupu maszyny. Część kosztów związanych z podróżami służbowymi pracowników, takich jak przeloty oraz hotele została od razu sfinansowana przez firmy zainteresowane sprzedażą maszyny, natomiast pozostałe koszty poniosła Spółka. (...)

W związku z powyższym Spółka pyta, czy o koszty podróży służbowych, w tym także sfinansowanych przez potencjalnych sprzedawców, należy zwiększyć wartość początkową zakupionego środka trwałego.

(...) Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie analizując przedmiotowe postanowienie zważył co następuje:

(...) Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 powyższej ustawy (ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przyp. red.) za wartość początkową środków trwałych nabytych w drodze kupna uważa się cenę ich nabycia. Za cenę nabycia - według art. 16g ust. 3 ww. ustawy - uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku. Ponadto cenę nabycia koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej (art. 16g ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W wyżej cytowanym przepisie art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca użył zwrotu "w szczególności", a więc wskazany wyżej katalog wydatków pozostających w bezpośrednim związku z zakupem środka trwałego nie ma charakteru zamkniętego. Niemniej z treści ww. przepisu wynika, iż do kosztów mających wpływ na wartość początkową środka trwałego należy zaliczyć tylko takie wydatki, które są związane z nabyciem lub przyjęciem do używania określonego (konkretnego) środka trwałego oraz zostały naliczone do dnia przekazania wyłącznie tego środka trwałego do używania.

Odnosząc zatem powyższe uregulowania do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, należy stwierdzić, że na wartość początkową zakupionej maszyny składać się będzie jej cena nabycia, powiększona tylko o te koszty dodatkowe, które związane były z nabyciem tego (konkretnego) składnika majątkowego. W konsekwencji do wartości początkowej przedmiotowej maszyny zaliczyć należy m.in. koszty delegacji służbowych pracowników, ale tylko te, które były związane z wyjazdami do kontrahenta, u którego zakupiono maszynę. Przy czym zaliczeniu podlegać będą tylko wydatki faktycznie poniesione przez Spółkę z tego tytułu. (podkreśl. red.)

Uwzględnienie w wartości początkowej środka trwałego kwoty zwróconej Spółce przez kontrahenta powodowałoby, że odpisy amortyzacyjne naliczone od tej części wartości początkowej środka trwałego, która odpowiada wydatkom zwróconym przez kontrahenta, nie stanowiłyby kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 48 ww. ustawy.

Z kolei koszty poniesione przez Spółkę z tytułu podróży służbowych do firm, których oferty nie zostały wybrane są co prawda poniesione w związku z planowanym zakupem maszyny do produkcji, niemniej nie są to wydatki związane z nabyciem tego konkretnego środka trwałego. Wobec tego wydatki te nie powiększają wartości początkowej przedmiotowego środka trwałego.

W przedmiotowej sprawie koszty delegacji służbowych poniesione w związku z wyborem odpowiedniej oferty sprzedaży maszyny do produkcji, niewątpliwie pozostają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w dalszej kolejności, z osiąganymi przez Spółkę przychodami ze sprzedaży. Wydatki poniesione z ww. tytułu stanowią więc koszty uzyskania przychodów (...)."

Opublikowano: S.Podat. 2007/11/46-47