KS 9/874/99/1183 - Postępowanie w przypadku rozwiązania spółki cywilnej w trakcie postępowania kontrolnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 marca 1999 r. Ministerstwo Finansów KS 9/874/99/1183 Postępowanie w przypadku rozwiązania spółki cywilnej w trakcie postępowania kontrolnego.

W związku z pytaniami zawartymi w piśmie z dnia 15.03.1999 r., dotyczącymi sposobu postępowania na wypadek rozwiązania spółki cywilnej w trakcie postępowania kontrolnego Departament Kontroli Skarbowej wyjaśnia co następuje:

Należy odróżnić następujące sytuacje:

W odniesieniu do podatku dochodowego

Jeżeli Inspektor Kontroli Skarbowej dysponuje upoważnieniem oraz zawiadomieniem o wszczęciu postępowania kontrolnego wystawionym na Spółkę: według Departamentu inspektor powinien wydać wynik kontroli, który zawiera ustalenia dotyczące dochodu z jednego źródła przychodów z podziałem na wspólników. Wynik ten powinien być przesłany do właściwego według miejsca zamieszkania wspólnika lub wspólników urzędu skarbowego. Jeżeli inspektor uzna za konieczne skontrolowanie pozostałych źródeł przychodów powinien uzyskać upoważnienie (rozszerzyć zakres podmiotowy upoważnienia i zawiadomienia o wszczęciu postępowania) wystawione na poszczególnych wspólników. Podobnie powinien postąpić w przypadku rozwiązania Spółki. Następnie po zakończeniu postępowania inspektor wydaje decyzję lub wynik.

W odniesieniu do podatku VAT

Inspektor w każdym wypadku dysponować będzie upoważnieniem oraz zawiadomieniem o wszczęciu postępowania kontrolnego wystawionym na Spółkę. W przypadku, gdy Spółka zostanie rozwiązana w trakcie postępowania kontrolnego, inspektor powinien zawiesić postępowanie, zwrócić się do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania wspólnika, urzędu skarbowego o wszczęcie postępowania w sprawie orzeczenia o odpowiedzialności wspólnika, byłego wspólnika za zaległości podatkowe Spółki z tytułu zobowiązań podatkowych (art. 115 Ordynacji podatkowej). Po wydaniu decyzji przez urząd skarbowy inspektor podejmuje postępowanie i po jego przeprowadzeniu wydaje decyzję lub wynik kontroli opiewający na wspólników.

W świetle dotychczasowego orzecznictwa NSA (m.in. wyroki NSA z 17.01.96 r., SA/Bk 85/95 niepublikowane, z 13.08.96 r. SA/Ka 1572/95 niepublikowane, z 29.04.97 r. SA/Ka 74/96 niepublikowane, z 13.11.96 r. SA/Bk 591/95 niepublikowane - wszystkie dostępne w LEX-ie) należy stwierdzić, że wspólnicy (byli wspólnicy) spółki cywilnej są odpowiedzialni za zobowiązania podatkowe spółki cywilnej także po jej rozwiązaniu i z całą pewnością, w postępowaniu przed organami skarbowymi, powinni występować w charakterze strony. Wymaga to jednak wydania orzeczenia o odpowiedzialności, o której mowa w art. 115 Ordynacji podatkowej (m.in. wyrok NSA z 21.06.96 r., I SA/Kr 295/96 niepublikowane dostępne w LEX-ie). Do wydania orzeczenia w tej kwestii władnym pozostaje właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika urząd skarbowy.

Opublikowano: KSiP 1999/7/39