KS 5/383/z/95/ZP - Prawo kontrolowanego do zapoznania się z dokumentacją i ustaleniami kontroli.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 stycznia 1995 r. Ministerstwo Finansów KS 5/383/z/95/ZP Prawo kontrolowanego do zapoznania się z dokumentacją i ustaleniami kontroli.

Odpowiadając na pismo znak UKS/PH/077/11/95 z 24 stycznia 1995 r. uprzejmie informuję, że Departament Kontroli Skarbowej nie widzi przeszkód w ujednoliceniu stanowiska inspektorów urzędu kontroli skarbowej polegającego na przyjęciu sposobu obliczania terminów zgodnie z uzasadnieniem postanowienia Głównego Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia 17 stycznia 1995 r. znak KS-5/70/z/95/BP.

Osnowa tego postanowienia jak i jego uzasadnienie wynika nie tylko z gramatycznej wykładni art. 57 § 4 k.p.a., ale również z naczelnych zasad postępowania określonych w art. 8 i 10 k.p.a. Przytoczone w piśmie orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego zostało wydane w indywidualnej sprawie i dotyczy terminu na złożenie odwołania (14 dni), a nie złożenie żądania uzupełnienia dokumentacji w postępowaniu kontroli skarbowej (3 dni). Jak wiadomo interpretacje ograniczające prawa podatnika nie mogą być rozumiane rozszerzająco.

Istotą przepisu art. 23 ust. 3 ustawy o kontroli skarbowej jest danie możliwości kontrolowanemu rzetelnego ustosunkowania się do ustaleń postępowania kontrolnego. Ta czynność podatnika ma ogromne znaczenie dla prawidłowego sporządzenia wyniku kontroli. Ma na celu również umożliwienie podatnikowi wypowiedzenia się przed wynikiem kontroli, a nie po jego sporządzeniu, w formie skarg i wniosków do Głównego Inspektora Kontroli Skarbowej, w których podnoszone są zarzuty ograniczania praw strony postępowania kontrolnego. Stąd też zdaniem Departamentu Kontroli Skarbowej faktyczne zmniejszenie terminu określonego w przepisie art. 23 ust. 3 ustawy z 3 dni do 2 dni jest pozbawione podstaw prawnych oraz jest sprzeczne z celem tej czynności.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/3/26