KS 4-033-101/102/95 - Korygowanie nieprawidłowości odpisów amortyzacyjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 października 1995 r. Ministerstwo Finansów KS 4-033-101/102/95 Korygowanie nieprawidłowości odpisów amortyzacyjnych.

Departament Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów w związku z licznie napływającymi zapytaniami w sprawie postępowania w przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli zawyżenia przez podatnika odpisów amortyzacyjnych za lata wcześniejsze niż rok podatkowy, w którym wypadki te ujawniono, przekazuje następujące wyjaśnienie:

W § 7 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 marca 1992 r. w sprawie składników majątkowych uznawanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zasad i stawek ich amortyzacji oraz trybu i terminów aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. z 1994 r. Nr 104, poz. 508) zawarto regulację dotyczącą sposobu przeprowadzania korekty odpisów amortyzacyjnych naliczonych w nieprawidłowej wysokości. Zgodnie z tym przepisem podatnik może dokonać korekty odpisów amortyzacyjnych w roku obrotowym (podatkowym), w którym taki przypadek ujawniono. Tak więc, stwierdzone przez kontrole nieprawidłowości w zakresie odpisów amortyzacyjnych mogą być korygowane, ale tylko w odniesieniu do danego roku podatkowego. A zatem - jak poinformował Departament Podatków Bezpośrednich i Opłat w piśmie z 30 maja 1995 r. znak PO HH/3889/95/100 - skutki korekty (obniżenie kosztów uzyskania o zawyżone odpisy) będą rzutowały na wysokość podatku dochodowego tylko w jednym roku podatkowym, tj. w roku wykrycia nieprawidłowości. Nie można natomiast dokonać przypisu podatku z tytułu zawyżenia kosztów uzyskania przychodów o odpisy amortyzacyjne dokonane w nieprawidłowej wysokości za lata poprzednie. Tę zasadę utrzymano również w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 1995 r., obowiązującego od stycznia br.

Urzędy kontroli skarbowej nadsyłają do Ministerstwa Finansów przykłady celowego zawyżania przez podatników kosztów amortyzacji i apelują o stworzenie możliwości dokonywania korekty kosztów za lata wcześniejsze niż rok podatkowy, w którym ujawniono nieprawidłowości. Jednak w tym przypadku stanowisko Departamentu Kontroli Skarbowej nie może być odmienne od wcześniej zaprezentowanego przez Departament Podatków Bezpośrednich i Opłat. Sposób korygowania odpisów amortyzacyjnych nie został ustalony w interpretacji, ale jest wynikiem konkretnego zapisu w rozporządzeniu, które zostało wydane na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz również od osób fizycznych, w przypadku rozporządzenia obowiązującego od 1995 r. Dopiero rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 czerwca 1995 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. Nr 73, poz. 362) zniosło zakaz wstecznego korygowania odpisów amortyzacyjnych. Ta zmiana obowiązuje od sierpnia 1995 r. tzn., że kontrole prowadzone po 1995 r., jeśli stwierdzą nieprawidłowości w omawianym zakresie, będą mogły dokonywać korekt, ale w odniesieniu do błędnych zapisów po 1 sierpnia 1995 r.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/3/27