Koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych

Pytanie:

Spółka prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług leasingowych i zawiera umowy leasingowe, z których część zgodnie z postanowieniami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest kwalifikowana do tzw. leasingu operacyjnego. Środki trwałe będące przedmiotem tych umów są zaliczane do majątku Spółki jako leasingodawcy i Spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych zaliczanych u niej do kosztów uzyskania przychodów. Czy w przypadku, gdy ww. umowy zostaną wypowiedziane przed upływem okresu amortyzacji, a przedmiot leasingu nie jest zbyty, ani korzystającemu (leasingobiorcy), ani osobie trzeciej, istnieje możliwość kontynuowania dokonywania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów Spółki?

Odpowiedź:

Pojęcie kosztów uzyskania przychodów definiują przepisy art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.). Na podstawie art. 15 ust. 6 cyt. ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-m, z uwzględnieniem art. 16.

W myśl postanowień art. 16a ust. 1 amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki trwałe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Przepis art. 16c pkt 5 wyłącza z amortyzacji składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której składniki te były używane.

Z pisma Spółki nie wynika, że zaprzestała ona działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług leasingowych, w związku z czym nie ma w tym przypadku zastosowania w/w przepis art. 16c pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem odpisy amortyzacyjne od środków trwałych będących przedmiotem umów leasingowych (również za okres po wypowiedzeniu umowy) dokonywane zgodnie z art. 16h ustawy są kosztem uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym organ podatkowy potwierdza stanowisko podatnika.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl