Koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych

Pytanie:

Czy dopłaty otrzymane przez podatnika na podstawie decyzji Prezesa Agencji Rynku Rolnego zezwalającej na wywóz towarów żywnościowych w ramach dopłat do wywozu, wydanej na podstawie art. 35 ustawy z dnia 26 września 2002 r. o administrowaniu obrotem towarami z zagranicą, oraz § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2002 r. w sprawie pozwoleń na przywóz lub wywóz towarów udzielanych w ramach środków administrowania obrotem towarami z zagranicą (Dz. U. Nr 226, poz. 1889) w związku z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie ustanowienia dopłaty do wywozu mięsa wieprzowego (Dz. U. Nr 17, poz. 161), są wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa?

Czy warunkiem uznania w/w dopłat za wolne od podatku dochodowego od osób prawnych jest uzyskanie od Prezesa Agencji Rynku Rolnego zaświadczenia o tym, że środki z których pochodzą dopłaty przekazane podatnikowi pochodzą z budżetu państwa, czy wystarczy jedynie decyzja Prezesa Agencji Rynku Rolnego wydana w związku z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie ustanowienia dopłaty do wywozu mięsa wieprzowego (Dz. U. Nr 17, poz. 161, z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2002 r. w sprawie pozwoleń na przywóz lub wywóz towarów udzielanych w ramach środków administrowania obrotem towarami z zagranicą (Dz. U. Nr 226, poz. 1889)?

Czy wydatki poniesione przez podatnika na zakup towarów objętych dopłatami na podstawie w/w decyzji są kosztem uzyskania przychodu dla podatnika w całości, czy też wyłącznie w części proporcjonalnej w jakiej pozostają w stosunku do wydanej i otrzymanej ceny (art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)?

Odpowiedź:

Z treści w/w przepisu wynika, że zwolnione z opodatkowania są jedynie te kwoty, w których przekazywaniu agencje pośredniczą i które już przy przekazywaniu ich z budżetu państwa zostały przeznaczone na konkretny cel.

Spółka otrzyma dopłatę do wywozu mięsa wieprzowego na podstawie decyzji Prezesa Agencji Rynku Rolnego w związku z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie ustanowienia dopłaty do wywozu mięsa wieprzowego (Dz. U. Nr 17, poz. 161, z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2002 r. w sprawie pozwoleń na przywóz lub wywóz towarów udzielanych w ramach środków administrowania obrotem towarami z zagranicą (Dz. U. Nr 226, poz. 1889).

Z analizy przedmiotowej sprawy i przedłożonych dokumentów jednoznacznie nie wynika, że dopłaty te realizowane są bezpośrednio ze środków budżetowych.

Dodać należy, że stosownie do art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 7 czerwca 1990 r. o utworzeniu Agencji Rynku Rolnego (Dz. U. z 1997 r. Nr 142, poz. 951) przychodami Agencji są poza dotacjami budżetowymi wpływy z działalności gospodarczej, z kapitałów pieniężnych, darowizn oraz inne wpływy.

W świetle powyższego brak jest uzasadnienia do zwolnienia otrzymanej przez spółkę dopłaty z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnośnie kosztów uzyskania przychodów należy stwierdzić, że wydatki poniesione przez podatnika na zakup towarów objętych dopłatami stanowią koszt uzyskania przychodu w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl