Koszty uzyskania przychodów - odsetki

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Koszty uzyskania przychodów - odsetki

Pytanie:

Spółka zawarła umowy pożyczki ze swoim trzema udziałowcami przed 1 stycznia 1999 r., tj. przed wejściem w życie przepisów dotyczących tzw. cienkiej kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Po wejściu w życie tych przepisów spółka zastosowała się do art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i zawiadomiła urząd skarbowy właściwy ze względu na siedzibę podatnika o zawarciu takich umów oraz przesłała do urzędu ich wykazy zawierające dane określające strony takiej umowy, wysokość odsetek, zabezpieczenie umowy oraz okres, na jaki została zawarta. Po wejściu w życie ww. przepisów jeden z udziałowców wniósł swoje udziały jako aport do innej spółki oraz dokonał cesji praw i obowiązków wynikających z ww. umów pożyczek na inny podmiot (spółka z siedziba za granicą), który następnie stał się udziałowcem spółki. Ponadto w tym czasie zmieniło się oprocentowanie jednej z ww. pożyczek (nastąpiło obniżenie oprocentowania w wyniku zmniejszenia marży pożyczkodawcy).

Czy w przedstawionym stanie faktycznym:

- pożyczka udzielona przez udziałowca spółce przed wejściem przepisów o cienkiej kapitalizacji, w której pożyczkodawca (strona umowy) zmienił się w wyżej opisany sposób podlega przepisom art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

- odsetki od tej pożyczki są kosztem uzyskania przychodu?

- Zmiana oprocentowania takiej pożyczki spowoduje, że zastosowanie znajdą przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Odpowiedź:

Ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 144, poz. 931, z późn. zm.) wprowadzono do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych art. 16 ust. 1 pkt 60 który stanowi, że nie stanowią kosztu uzyskania przychodu odsetki od pożyczki (kredytów) udzielonej spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza), który posiada nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia określoną na dzień zapłaty odsetek.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 61 w/w nie uważa się również za koszt uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki- w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Przepisy te nie obowiązują podatników, którzy zawarli takie umowy pożyczek (kredytów) przed dniem 1 stycznia 1999 r. i przekazali ich kopie urzędowi skarbowemu oraz opłacili stosowna opłatę skarbową lub w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy zawiadomili urząd skarbowy o zawarciu takich umów i przesłali ich wykaz zawierający dane określające strony takiej umowy, wysokość odsetek, zabezpieczenie umowy oraz okres na jaki umowa została zawarta.

Jeśli zmiana oprocentowania pożyczki będzie zmianą warunków umowy pożyczki zawartej w dniu 09 lutego 1993 r. to nie będzie to miało wpływu na podatkowe traktowanie odsetek. Odsetki od zmienionej umowy pożyczki będą w pełni stanowić koszt uzyskania przychodu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż jak wynika ze zgromadzonego materiału Spółka przedłożyła umowy Urzędowi Skarbowemu zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl