Koszty uzyskania przychodów - odsetki od kredytu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Poznaniu Koszty uzyskania przychodów - odsetki od kredytu

Treść pytania:

Czy prowizja bankowa i odsetki od kredytu na nabycie gruntu oraz podatek od nieruchomości będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty czy dopiero w momencie sprzedaży nieruchomości (kredyt został przeznaczony przez jednostkę na finansowanie działalności bieżącej - nabyty grunt stanowi towar podlegający dalszej odsprzedaży w postaci udziałów w nieruchomości)?

Odpowiedź udzielona podatnikowi:

Dla ustalenia momentu powstania kosztu w rachunku podatkowym decydujące znaczenie mają przepisy zawarte w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.), które stanowią, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 oraz przepisy art. 15 ust. 4 tej ustawy, stosownie do których koszty podatkowe są potrącalne tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania:

- poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów danego roku podatkowego,

- jeszcze nie poniesione, ale określone co do rodzaju i kwoty, które zarachowano, jeżeli dotyczą roku podatkowego, z wyjątkiem, gdy ich zarachowanie nie było możliwe, wówczas odliczenie następuje w roku, w którym zostały poniesione.

W przedmiotowej sprawie spółka poniosła wydatki związane z nabyciem, jak sama wskazuje, towarów. W sytuacji nabycia towaru, zachodzi bezpośredni związek kosztów z osiąganymi przychodami. Zastosowanie znajduje więc, wynikająca z art. 15 ust. 4 ustawy podatkowej zasada, stosownie do której koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego przychodów dotyczą.

Norma powyższa wyraźnie nakazuje wiązać moment potrącania kosztów podatkowych z przychodami, które osiągnięto (lub zostaną osiągnięte) w danym roku podatkowym, a nie tylko z ich poniesieniem.

Nadmienić należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uzależniają momentu potrącenia kosztów podatkowych od tego czy dany wydatek skutkuje powstaniem obowiązku np. z tytułu podatku od nieruchomości. Ustawodawca nie wyznaczył szczególnych zasad dotyczących momentu odnoszenia w koszty podatkowe wydatków związanych z tytułem posiadania towarów będących gruntem. Należy przez to rozumieć, że podatek od gruntu stanowiącego dla podatnika towar handlowy, należy rozliczyć w kosztach podatkowych w momencie sprzedaży tego towaru. Dopiero bowiem wówczas nastąpi przychód uzasadniający potrącenie przedmiotowego kosztu.

Natomiast w odniesieniu do kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów obsługi kredytu bankowego (prowizji i odsetek od kredytu) uznać należy, iż zastosowanie znajdują przepisy przytoczonego wcześniej art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do treści przepisu art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

W świetle powyższych przepisów, skoro jak wskazuje spółka, kredyt bankowy został przeznaczony na nabycie gruntu stanowiącego towar podlegający dalszej odsprzedaży i faktycznie był związany z bieżącą działalnością podatnika, uznać należy, iż poniesione wydatki dotyczące prowizji bankowej oraz odsetek od tegoż kredytu stanowią koszt podatkowy w momencie ich zapłaty.

Opublikowano: www.is.poznan.pl