KO-436-1/1/07 - Firma otrzymana od ojca z drodze darowizny a zwolnienie w podatku od spadków i darowizn.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 2007 r. Urząd Skarbowy w Rykach KO-436-1/1/07 Firma otrzymana od ojca z drodze darowizny a zwolnienie w podatku od spadków i darowizn.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rykach postanawia stanowisko przedstawione przez stronę we wniosku, który wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rykach dnia 7 marca 2007 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn uznać za prawidłowe pod warunkiem spełnienia przez stronę wymogów wynikających z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), z zastrzeżeniem art. 4a ust. 4 powołanej ustawy.

Dnia 7 marca 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rykach wpłynął wniosek strony w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Spośród czterech zadanych przez stronę pytań pierwsze dotyczyło podatku od spadków i darowizn, drugie - podatku od czynności cywilnoprawnych, trzecie i czwarte zaś podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:

Ojciec zamierza przekazać stronie nieodpłatnie całą swoją firmę. Strona będzie kontynuowała dotychczasową działalność prowadzoną przez ojca. Przed dokonaniem darowizny strona będzie zarejestrowana jako czynny podatnik VAT oraz będzie prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zapytanie: Strona zwraca się z pytaniem, czy będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn?

Stanowisko Strony: Zdaniem strony, w związku z nowelizacją ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązującą od dnia 1 stycznia 2007 r., przysługuje jej jako córce darczyńcy zwolnienie od ww. podatku.

Stanowisko organu podatkowego: Przepis art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wprowadzony ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629) zwalnia od podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych m.in. przez zstępnych, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, przy nabyciu w drodze darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Przepis art. 75 (1) § 1 k.c. stanowi, że zbycie przedsiębiorstwa powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Na podstawie art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Zatem strona będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn z tytułu otrzymanej od ojca darowizny, o ile czynność zostanie zawarta w formie aktu notarialnego albo, w przypadku niezachowania tej formy, gdy nabycie zostanie zgłoszone w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rykach w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl