KD-415-2/05 - Odliczenie poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 marca 2005 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy KD-415-2/05 Odliczenie poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne.

Pytanie podatnika

Czy rozliczając podatek dochodowy od osób fizycznych za 2004 r. może odliczyć poniesione wydatki na cele rehabilitacyjne tj. zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 stycznia 2005 r. (wpływ - 18 styczeń 2005 r.), o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Postanawiam

uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 14 stycznia 2005 r. wystąpiła Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pani osobą niepełnosprawną - o znacznym stopniu niepełnosprawności. W związku z powyższym zwróciła się Pani z zapytaniem, czy rozliczając podatek dochodowy od osób fizycznych za 2004 r. może Pani odliczyć poniesione wydatki na cele rehabilitacyjne tj. zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. W Pani przypadku odliczenie to dotyczyłoby zakupu sprzętu gospodarstwa domowego tj. odkurzacza. Do powyższego zapytania dołączyła Pani pismo Ministerstwa Finansów z dnia 20 marca 1998 r., Nr PO 5/JZ-8144/01930/97, skierowane do Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Rakiem Piersi "..." w....

Pani zdaniem stanowisko Ministerstwa Finansów nie uległo zmianie, a tego rodzaju zakupy można odliczyć na dotychczasowych zasadach.

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.- w brzmieniu obowiązującym w 2004 r.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, oraz art. 30a-30c stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 5c, 6, 8, ust. 10-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Natomiast katalog wydatków podlegających odliczeniu od dochodu w ramach odliczeń rehabilitacyjnych zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za wydatki o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy uważa się zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Jak z powyższego wynika ustawodawca od 1 stycznia 2004 r. wyłączył możliwość odliczania od dochodu, w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne, poniesionych przez osoby niepełnosprawne wydatków na zakup sprzętu gospodarstwa domowego.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny opisany we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi.

Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 14b § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla Pani wiążąca. Jeżeli jednak zastosuje się Pani do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia. Interpretacja ta jest bowiem wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, o czym stanowi art. 14b § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl