K7INT30428 - Stanowisko w sprawie osób uprawnionych do renty rodzinnej

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 stycznia 2015 r. Min.Pracy i Polityki Socjalnej K7INT30428 Stanowisko w sprawie osób uprawnionych do renty rodzinnej

Renta socjalna, o której mowa w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 982) ma charakter świadczenia zabezpieczającego, a jej celem jest kompensowanie braku możliwości nabycia uprawnień do świadczeń z systemu ubezpieczenia społecznego ze względu na to, że całkowita niezdolność do pracy powstała przed wejściem na rynek pracy. Rencista socjalny, ze względu na stan zdrowia i wiek w jakim nastąpiło naruszenie sprawności organizmu skutkujące całkowitą niezdolnością do pracy, nigdy nie miał szansy na podjęcie zatrudnienia i nigdy nie były odprowadzone na jego rzecz składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, uzasadniające wypłatę świadczenia z tegoż źródła. Źródłem finansowania renty socjalnej jest w całości budżet państwa. Z uwagi zatem na odmienny charakter renty socjalnej od renty z tytułu niezdolności do pracy ustawa o rencie socjalnej nie przewiduje możliwości przyznania renty rodzinnej dzieciom po śmierci osoby, która pobierała rentę socjalną.

Zasady przyznawania renty rodzinnej dzieciom po śmierci rodzica, a tym samym brak uprawnień do renty rodzinnej dla dzieci, których rodzice pobierali rentę socjalną, znane są Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej. Jednakże Minister Pracy i Polityki Społecznej pragnie zwrócić uwagę, iż jeżeli po śmierci osoby, która pobierała rentę socjalną sytuacja materialna pozostających w rodzinie osób pogorszyła się osoby te mogą ubiegać się o świadczenia z pomocy społecznej, których katalog określa ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 163).

W związku z powyższym Minister Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi obecnie prac nad stworzeniem zabezpieczenia finansowego dla dzieci wyłączonych z kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej z uwagi na śmierć rodzica pobierającego przez całe życie rentę socjalną.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl