K7INT30420 - Stanowisko w sprawie niebezpieczeństwa podczas wykonywania obowiązków służbowych przez pracowników socjalnych

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 stycznia 2015 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej K7INT30420 Stanowisko w sprawie niebezpieczeństwa podczas wykonywania obowiązków służbowych przez pracowników socjalnych

W dniu 16 stycznia br. z inicjatywy resortu pracy i polityki społecznej odbyła się debata dotycząca podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracowników w ośrodkach pomocy społecznej i powiatowych centrach pomocy rodzinie.

W debacie uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, Rady Pomocy Społecznej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie "Centrum", Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej "RAZEM", Stowarzyszania Ośrodków Pomocy Społecznej "FORUM", Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych w Łodzi oraz redaktor internetowego portalu ops.pl. Z ramienia resortu pracy uczestniczyli sekretarz i podsekretarz stanu w MPiPS, kierownictwo i pracownicy Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MPiPS.

W trakcie debaty, jej uczestnicy przestawili pogląd reprezentowanych organizacji oraz własny na bezpieczeństwo pracowników socjalnych oraz innych pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej różnych szczebli. W wyniku dyskusji uczestnicy debaty uznali za konieczne dokonanie zmian w trzech obszarach:

1.

zmiany w systemie prawnym;

2.

organizacji pracy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej;

3.

kształcenie i doskonalenia zawodowego kadry jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.

W związku z takimi konkluzjami jednomyślnie zostały powołane trzy zespoły robocze odpowiadające powyższym obszarom zmian.

Przyjęty został także plan pracy, terminy konsultacji opracowanych materiałów oraz ustalony został termin kolejnego spotkania w resorcie pracy i polityki społecznej.

Dodatkowo uprzejmie informuję Pana Marszałka, że resort pracy i polityki społecznej przy użyciu Centralnej Aplikacji Statystycznej gromadzi informacje przekazywane przez jednostki organizacyjne pomocy społecznej o agresywnych zachowaniach wobec pracowników socjalnych, groźbach karalnych oraz innych incydentach zagrażających pracownikom lub jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej. Do dnia 23 stycznia zgłoszonych zostało 5 incydentów.

Jednocześnie do Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej mogą być, i są kierowane, postulaty pracowników socjalnych w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa w systemie pomocy społecznej. Przekazywane materiały zostaną wykorzystane wraz z materiałami opracowanymi przez zespoły do przygotowania zmian mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa zawodowej kadry pomocy społecznej.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl