K-0542/101/EW/2011 - Wydatki jakie należy uwzględnić do naliczenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 września 2011 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie K-0542/101/EW/2011 Wydatki jakie należy uwzględnić do naliczenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych.

W odpowiedzi na pismo Pana z dnia 28 lipca 2011 r. (znak pisma: BF-I- 3021/58/11) dotyczące wydania opinii w sprawie: czy do naliczenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych należy uwzględnić jedynie wydatki bieżące budżetu nie dodając wydatków finansowanych z wyodrębnieniem dochodów z tytułu opłat za wyżywienie dzieci z przeznaczeniem na wydatki zakupu żywności, uprzejmie informuję, iż przedmiotowe zagadnienie zostało omówione na posiedzeniu Kolegium w dniu 31 sierpnia 2011 r.

Stosownie do zapisów art. 90 ust. 2b ustawy o systemie oświaty, dotacje dla niepublicznych przedszkoli przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75% ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia, z tym, że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego - pod warunkiem, że osoba prowadząca niepubliczne przedszkole poda organowi właściwemu do udzielenia dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. W przypadku braku na terenie gminy przedszkola publicznego podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkola publicznego.

Wobec braku definicji pojęcia "wydatków bieżących" w treści ustawy o systemie oświaty, należy posiłkować się w tym zakresie zapisami ustawy o finansach publicznych. Stosownie do zapisu art. 236 ust. 2 ustawy o finansach publicznych do wydatków bieżących zalicza się wydatki budżetowe nie będące wydatkami majątkowymi.

Dotacje mogą być przeznaczane na dofinansowanie realizacji zadań placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej i wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących placówki.

Reasumując, w ocenie Kolegium podstawą obliczenia dotacji dla niepublicznych przedszkoli są wydatki bieżące planowane w budżecie i ponoszone w przedszkolach gminnych. Dochody z tytułu opłat za wyżywienie dzieci pobierane od rodziców w przedszkolach prowadzonych przez gminę i gromadzone na wyodrębnionym rachunku dochodów własnych nie wliczają się do podstawy naliczenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych.

Opublikowano: www.szczecin.rio.gov.pl