K-0542-07/MK/08 - Możliwości finansowania z budżetu gminy kosztów funkcjonowania jednostek organizacyjnych Straży Granicznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 stycznia 2008 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie K-0542-07/MK/08 Możliwości finansowania z budżetu gminy kosztów funkcjonowania jednostek organizacyjnych Straży Granicznej.

Zgodnie z przepisami art. 8a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, z późn. zm.) jednostki samorządu terytorialnego mogą uczestniczyć w pokrywaniu wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych lub remontowych oraz kosztów utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, a także zakupu niezbędnych dla ich potrzeb towarów i usług.

Z przepisów powyższych wynika, że jednostki samorządu terytorialnego mogą udzielać Straży Granicznej pomocy zarówno w formie finansowej, jak i rzeczowej.

Środki finansowe uzyskane przez Straż Graniczną od jednostek samorządu terytorialnego, zgodnie z przepisem art. 8a ust. 4 ustawy o Straży Granicznej, na podstawie umów zawartych przez Komendanta Głównego Straży Granicznej, komendantów oddziałów Straży Granicznej lub komendantów ośrodków szkolenia Straży Granicznej - są przychodami Funduszu Wsparcia Straży Granicznej, odpowiednio: funduszu centralnego, funduszy oddziałów i funduszy ośrodków szkolenia Straży Granicznej.

Z powyższego wynika, że jednostki samorządu terytorialnego mogą dofinansować Straż Graniczną przekazując środki finansowe na Fundusz Wsparcia Straży Granicznej. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 czerwca 2006 roku w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. Nr 107, poz. 726, Nr 137, poz. 976 i Nr 195, poz. 1443 oraz z 2007 r. Nr 48, poz. 322, Nr 128, poz. 890 i Nr 234, poz. 1721) wydatki na ten cel powinny być sklasyfikowane w § 3000 - Wpłaty jednostek na fundusz celowy i w § 6170 - Wpłaty jednostek na fundusz celowy na finansowanie lub dofinansowanie zadań inwestycyjnych.

Drugą formą udzielania pomocy Straży Granicznej przez jednostki samorządu terytorialnego jest pomoc rzeczowa, m.in. poprzez zakup urządzeń, materiałów, samochodów, przeprowadzenie remontów itp. Wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego na ten cel powinny być sklasyfikowane odpowiednio do rodzaju pomocy, np. w § 4210 - Zakup materiałów i wyposażenia lub w § 4270 - Zakup usług remontowych.

Należy również zauważyć, że w przypadku udzielania pomocy Straży Granicznej przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach Funduszu Wsparcia Straży Granicznej jak i poza tym Funduszem wymagane jest podpisanie przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego stosownej umowy, odpowiednio: z Komendantem Głównym Straży Granicznej, Komendantem Oddziału Straży Granicznej lub Komendantem Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej. Przedmiotowy wymóg wynika z przepisów ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o finansach publicznych.

Opublikowano: Biul.RIOSzcz 2008/1/82