IX-005/43/Z/K/05 - Czy prawidłowo przyjmowaliśmy koszty uzyskania przychodów w miesięcznych deklaracjach PIT-5L w 2004 r., przyjmując całą kwotę kosztów dotyczącą danego miesiąca, bez rozliczenia ich w proporcji do przychodu wg terminu płatności?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 marca 2005 r. Urząd Skarbowy Łódź-Widzew IX-005/43/Z/K/05 Czy prawidłowo przyjmowaliśmy koszty uzyskania przychodów w miesięcznych deklaracjach PIT-5L w 2004 r., przyjmując całą kwotę kosztów dotyczącą danego miesiąca, bez rozliczenia ich w proporcji do przychodu wg terminu płatności?

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew:

uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 27 stycznia 2005 r, uzupełnionym w dniu 03 lutego 2005 r.

Z dniem 1 stycznia 2004 r. wprowadzono zmiany do art. 14 ust. 1g pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), który określa datę powstania przychodów należnych z tytułu świadczenia usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów. Jednostka, będąca spółka jawną, prowadząca księgi handlowe, zwraca się z zapytaniem w jaki sposób należy przyporządkować koszty uzyskania przychodów poniesione w danym okresie (miesiącu, r. podatkowym) do przychodów, których obowiązek podatkowy powstaje wg terminów płatności.

Z przedstawionego we wniosku stanowiska wynika, iż koszty poniesione w danym miesiącu podatnicy zaliczają do kosztów danego miesiąca.Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 1g pkt 3 u.p.d.o.f. w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2004 r, w przypadku rozliczeń z tytułu świadczenia usług rozprowadzania wody za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę, natomiast w zakresie ustalania kosztów uzyskania przychodów mają zastosowanie przepisy art. 22 cyt. ustawy. Ustęp 5 tego artykułu reguluje zasady rozliczania kosztów w czasie i przypisywania ich do właściwego okresu podatkowego dla podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) i tak: koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym r. podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów r. podatkowego oraz określone, co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego r. podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w r., w którym zostały poniesione.

Zasady powyższe mimo, że odnoszą się do r. podatkowego, obowiązują również przy ustalaniu przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodów / strat w ciągu r. podatkowego. W myśl art. 9 ust. 2 u.p.d.o.f. dochodem jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w r. podatkowym. Tak więc poniesione wydatki, które można powiązać z przychodem, zalicza się do kosztów w dacie osiągnięcia przychodów. W przypadku pozostałych wydatków, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów i nie można ich bezpośrednio powiązać z określonym przychodem, zalicza się do k.u.p. w momencie ich poniesienia. Wobec powyższego tut. organ stwierdza, że stanowisko Pana w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w stosunku do przychodów z tzw. usług ciągłych przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2005 r., uzupełnionym w dniu 3 lutego 2005 r. jest nieprawidłowe.

Ww. interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl